reklama

Z bývalé maštale vznikl obytný ateliér

Přestavby stodol, dílen či jiných starých prostor, které sloužily k hospodářským účelům, patří obvykle k tomu nejzajímavějšímu, co v rámci proměn můžete zhlédnout. Pojďte se nyní podívat do jednoho pražského ateliéru v místě, které ještě před sto lety sloužilo k ustájení koní.

Na architekta Jana Beka se obrátil klient se zajímavou zakázkou. Potřeboval předělat prostor nevyužívané maštale ve staré pražské zástavbě na ateliér, který by sloužil k práci a jednání s klienty a zároveň umožňoval občasné přespání.

Interiér měl tedy mít nejen reprezentativní funkci, ale i obytnou se vším vybavením, které k obytné funkci patří.

Kruh se uzavírá

„Celý příběh se odehrál již kdysi dávno, a to ještě v dobách minulého století, v době před první republikou. Tento skromný prostor sloužil k ustájení koní, lidé té doby k nim měli opravdu blízko. Technický pokrok a sled událostí dal tomuto místo po několik desetiletí opravdovou pauzu. Mým cílem a přáním bylo opět vnést duši a život tomuto místu. S velkým respektem jsme kladli velký důraz na rekonstrukci původních architektonických prvků,“ vysvětluje zadavatel projektu.

Prostor je dvoupatrový, přístupný přímo ze dvora objektů staré pražské zástavby. Jelikož se nejednalo o novostavbu, ale konverzi, prostor nabídl krásné cihlové valené klenby do ocelových nosníků, zajímavě pojaté trámoví horního patra a mnoho dalšího, co již definovalo, jakým směrem se bude design ubírat.

Z bývalé maštale vznikl obytný ateliér
i (Zdroj: Daniel Čáha)
Z bývalé maštale vznikl obytný ateliér

Příležitost českým firmám

Hned na prvních schůzkách jsme definovali dodavatele vybavení a nábytku. Rozhodli jsme se, pokud to bylo možné, pro české výrobce a designéry, kterých jsme já i klient velkými obdivovateli a tak trochu fanoušky.

„Nelze si nevšimnout toho, že v posledních letech zažíváme jistou formu renesance českých tradičních výrobců (nábytku, sklářů, český design apod.). Líbila se mi proto myšlenka na tuto tradici navázat a tím tyto výrobce podpořit. Vybrat dodavatele interiéru právě z rukou tradičních českých výrobců nebylo jednoduché. Po zralé a pečlivé úvaze jsme se s architektem rozhodli právě pro tyto vybrané české dodavatele. Až na jisté drobnosti jsou to firmy ryze české, autory uměleckých děl jsou výhradně čeští umělci mladší generace,“ říká klient.

Z bývalé maštale vznikl obytný ateliér
i (Zdroj: Daniel Čáha)
Z bývalé maštale vznikl obytný ateliér

Přízemí reprezentativní

Celková plocha patrového interiéru je 86 m2. Ve spodní části vznikla reprezentativní část, která se skládá z lounge sezení pro jednání s klienty, velkého jídelního stolu se šesti židlemi a skryté kuchyňky za harmonikovými dveřmi. Dále v tomto patře naleznete koupelnu se sprchou a toaletou.

V přízemí jsou nejdominantnějším prvkem betonové stěrky s barevnou pigmentací do modré a zelené barvy. Jako nášlap v tomto patře slouží dlažba v kombinaci šedé a dekorované dlažby, vymezující hlavní prostor lounge a jídelního stolu.

Všechen nábytek – jak vestavný, tak volně stojící – je vyrobený z ořechového dřeva. Většina nábytku pochází od české firmy Ton, pohovka od firmy Polstrin. Knihovna, skříně, koupelnový nábytek a kuchyňská linka jsou atypy navržené architektem Janem Bekem. Osvětlení, které přikládá důraz k lounge a jídelnímu stolu, je od české firmy Bomma.

Z bývalé maštale vznikl obytný ateliér
i (Zdroj: Daniel Čáha)
Z bývalé maštale vznikl obytný ateliér

Soukromé patro

Horní patro slouží k soukromým účelům jako pracovna a ložnice. Návrh a realizace nábytku pracovny jde za firmou Situs. Opět vyrobené v ořechovém dřevě.

Horní patro je laděno více do světlých barev. Jako nášlap byla použita dřevěná dubová podlaha, která dodá prostoru na útulnosti a teplosti.

„Klient je řeckého původu, a tak jsme si dovolili s barvami trochu zaexperimentovat. Nutno podotknout, že výběr stylových doplňků a maleb jde za klientem, a proto považuji za důležité ho uvézt jako spoluautora. Spolupráce s ním nás velmi bavila a děkujeme,“ dodává Jan Bek.

Publikováno: 17. 1. 2020, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce