Stále více lidí si uvědomuje negativní vliv našeho chování na přírodu, a tak se začínají chovat odpovědně. A tím, že šetří přírodu, šetří i svoji kapsu. Nač kupovat zbytečnosti jen ze zvyku? Proč neinvestovat do kvalitních výrobků, které vydrží mnohem déle než laciné šmejdy? Přinášíme pár tipů, s nimiž můžete zažít nový život.
Zbytečná aviváž
Aniž bychom si to uvědomili, úklid a praní je pro přírodu velkou zátěží. Jedna domácnost přírodu příliš nezatíží, ale když sečtěte domácnosti jednoho města, jde už o velké číslo. Často si neuvědomujeme, že chemikálie, které každý den používáme, zatěžují nejen přírodu, ale ohrožují i lidský organismus.
Přitom se chemické přípravky dají celkem snadno nahradit. V dnešní době máme na výběr z několika druhů ekologicky nezávadných čisticích prostředků. Bohužel zájemce často odradí vyšší pořizovací cenou. Málokdo si uvědomí, že v konečném součtu zatěžují rodinný rozpočet méně. Prvotní náklady jsou sice vyšší, déle však vydrží.
Zůstáváte-li některým produktům zatěžujícím životní prostředí věrni, řiďte se několika základními pravidly. Vždy používejte pomůcky k dávkování a držte se doporučení výrobce. Často se stává, že lidé při úklidu dávkují prostředek od oka, a mnohonásobně tak přesahují doporučenou dávku. Je dokázáno, že cíleným dávkováním dosáhnete snížení spotřeby až o polovinu.
Při praní je efektivnější dávat prací prášek přímo do bubnu a pračku spouštět, až když je zcela naplněná.
Oblíbené aviváže, bez kterých si praní ani neumíme představit, jsou pro přírodu velkou zátěží, protože jsou prakticky neodbouratelné a na čistotu prádla nemají žádný vliv. Sice ho změkčí, zbaví statické elektřiny a ochrání před špínou, ale některé tkaniny může použití aviváže poškodit, například funkční oblečení nebo stahující spodní prádlo. Zkuste místo aviváže použít pár kapek éterického oleje či dejte mezi šaty textilní sáček s usušenou levandulí.
Nekupujte domů jedy
Levný nábytek z tolik oblíbených mdf desek či dřevotřísky může být napuštěn formaldehydem, který se časem vypařuje. Může být zodpovědný za vnik alergií, astmatu a dalších civilizačních nemocí. Při výběru vybavení proto upřednostňujte dřevo před kovy a plasty. Navíc těžba nerostných surovin často způsobuje více škod než kácení. K aktuálním trendům patří nábytek z palet a dalších hrubě opracovaných dřevěných výrobků, které se s trochou péče v místnosti krásně vyjímají a slouží roky.
Zajímavou alternativou je také bytelný kartonový nábytek, který se vyrábí z velmi kvalitní až sedmivrstvé lepenky. Je pevný, má vysokou nosnost a bytelný vzhled. Přitom je lehký, snadno přenosný a šetrný k životnímu prostředí. Lze sehnat různé druhy stolů, křesel, taburetek i židlí.
Pozor si dejte i při výběru podlahové krytiny. Vyvarujte se PVC a dejte raději přednost linoleu, které je přírodního původu a přitom dobře omyvatelné, vydrží až třicet let a jeho údržba je bezproblémová.
Aby spotřebiče fungovaly úsporně
Když nakupujeme spotřebiče, automaticky hledáme ty nejúspornější v třídě A+ či A++. Často ale zapomínáme, že nevhodné umístění či používání může spotřebu energií výrazně zvýšit. Chladničky nepatří do úzkých prostor a ani blízko ke zdi. Teplé potraviny do nich nikdy nedávejte, naopak je výhodné je v nich rozmrazovat. Teplota rozmrazovaných potravin v lednici ochladí a šetří se tak energie.
Šetrné k životnímu prostředí jsou i myčky nádobí, přestože je zažitý opak. Například, na dvanáct sad nádobí v myčce spotřebujete cca 12 litrů vody. Pokud byste to samé množství myli ručně pod tekoucí vodou, spotřebujete cca 60 litrů vody.
Co se týče osvětlení, přejděte na LED žárovky. Ty spoří elektrickou energii až o 50 % a mají několikaletou životnost. Na osvětlení se ale dá příroda ušetřit i výběrem malby. Světlé odstíny odráží mnohem více světla než odstíny tmavé.
Foto: Paketo.cz, Profimedia. Shuttertock
Publikováno: 30. 4. 2020, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce