Popisovat a nebo definovat funkci ložnice se zdá být činností svým způsobem zbytečnou, protože je to přece dávno jasné, že v ložnici se spí atd. Do nedávné doby byla ložnice tabuizovanou místností, kam se vcházelo jen s jistou mírou cudnosti a s jakým si tichým respektem. Obývat ložnici přes den bylo s výjimkou stavu nemoci neřestné či zhýralé. Dnes je tomu nikoliv naopak, ale zkrátka jinak, neboť ložnice se stala takřka běžně obyvatelnou místností sloužící k relaxaci a odpočinku před samotným uložením se ke spánku.
Poměrně tradiční součástí ložnic jsou nějak pojednané velkoobjemové úložné prostory, tedy nejčastěji skříně pojímající předměty, které nejsou každodenně nebo jinak podobě často manipulovány. Svým způsobem to souvisí s relaxačním a klidovým charakterem ložnice, v níž je žádoucí jakýkoliv pohyb a jeho četnost minimalizovat, tedy nevcházet každých pět minut pro cokoliv spočívajícího ve skříních nebo v jiných úložných prostorech, nešramotit a nevířit prach. Ložnice také donedávna byla jedinou místností, v níž se netopilo, neboť její obývání zůstávalo spojené čistě jen s ležením pod peřinou, která hřeje a okolní vzduch nemá smysl jakkoliv temperovat. S tímto “trendem“ je v podstatě v příkrém rozporu fakt, že moderní, tedy v pravém slova smyslu „dnešní“ součástí ložnice, je sedací nábytek, který naopak předpokládá běžné užívání místnosti, pohodlné klidné sezení a nějakou sice jistě intimní a uzavřenou, ale přesto vlastně „společenskou“ aktivitu – např. sklenka sektu s ženou před spaním a nebo jen krátký rozhovor před samotným ulehnutím. Ložnice se vlastně stává jakým si budoárem, kde se pěstuje odpočinek, relax a řečeno s použitím slovníku z 19. století pak tedy tělesnost, rozkoše a slasti. Dobrou noc.
Nepřehlédněte – velká galerie ložnic
Stimulující prostředí
Ložnice by určitě měla být prostředím stimulujícím k aktivitám, které vedou pohodlnou a krátkou cestou směrem spánku. Rozhodně není vhodné, aby byla zařízena a např. barevnostně řešena nějakým expresivním způsobem. Vše by mělo být asi klidové, tlumené a intimní a jakoby samospádem vedoucí k usnutí. Barvy do ložnice budeme jistě vybírat ve vyváženém poměru teplých a studených. Ideální je např. tmavě modrá, tedy studená barva doplněná nějakým „teplým“ detailem, např. žlutými polštáři či závěsy.
Šatní a vestavěné skříne – fotogalerie
Publikováno: 19. 7. 2006, Autor: