Při rekonstrukcích a dalších úpravách starších domů nebývalo vždy pravidlem, že by majitelé uvažovali o podkroví jako o potenciálním obytném prostoru. V dnešní době však stále více lidí touží zužitkovat podkrovní prostor nejen jako skladiště nepotřebných věcí, ale raději jej přetvoří tak, aby v nich mohli opravdu bydlet, odpočívat i spát.
Je podkrovní ložnice to pravé právě pro vás?
Přestože nápad přestěhovat ložnici do podkroví vám může v prvních chvíli připadat jako naprosto vynikající, nemusí tomu tak ve skutečnosti být. Netradiční prostor v nejvyšší části domu totiž nemusí vyhovovat každému. Výhodou umístění ložnice do podkroví je klidné prostředí, což je jedním ze základních požadavků pro správnou ložnici. Ovšem zdaleka ne všichni preferují při vstupu do ložnice stoupání do schodů nebo šplhání po žebříku. Dvojnásob to platí u rodin s menšími dětmi nebo u starších lidí. Naopak velké rodiny s odrostlejšími dětmi jistě ocení soukromí, které jim ložnice v podkroví poskytne.
Co všechno vás bude renovace stát?
Pokud přeci jen usoudíte, že ložnice v podkroví je to, co si přejete, budete muset zvážit několik dalších nezbytností. U starších domů to především znamená zavedení topení, elektřiny, klimatizace a v některých případech také vytvoření oken. Právě v takovém případě bývá nejvhodnějším řešením nejprve zajít za bytovým designérem, který vám poradí s řešením vašeho konkrétního půdního prostoru. Tato investice do poradenství se vám při rozsáhlejší rekonstrukci zcela jistě vrátí.
Nepřehlédněte – velká galerie ložnic
Denní světlo je pro podkroví důležité
Dostatek světla je bezpochyby důležitý i v ložnici. A možností, jak denní světlo do podkrovní ložnice přivést, je mnoho. V půdním prostoru jsou příjemná střešní okna, menší vikýře na šikmých stropech nebo solární potrubí. Toto potrubí ideálně vyřeší nedostatek světla v atypických prostorech, jelikož pomocí zlomu světla dokáže přenést denní světlo i do míst, kde není možné vytvořit okno. Vzdušnost a lehkost půdního prostoru pak také podtrhne výmalba podkroví v lehkých světlých a neutrálních barvách.
S nábytkem to v podkroví nepřehánějte
Podkrovní prostor bývá jedinečný právě svým originálním tvarem, který je dán z velké části linií střechy. Takový prostor, který je často zkosenou střechou částečně také limitován, si ovšem zaslouží zachování vzdušnosti. Proto je třeba rozumně volit množství i umístění nábytku. V první řadě je třeba vybrat správné místo pro postel. Ta by neměla být umístěna přímo pod střešním oknem a měla by být dobře dostupná z obou stran. Proto je dobré čelo postele situovat do míst, v nichž není problém si pohodlně na posteli sednout a nemít přitom hlavu až u zkoseného stropu. Obezřetně je třeba volit také skříňky, které by neměly být příliš masivní.
Bydlení v podkroví: inspirativní fotogalerie
Půdní prostor přeměněný na ložnici skýtá opravdu nespočet možností. Jistě je, že se z něho s trochou námahy může stát vaše osobní oáza klidu skrytá před vším ostatním v domě.
Čtěte také:
– 3 chytré nápady na zařízení ložnice
– Pohrajte si se stěnou za čelem postele
Klára Beščecová
Foto: Roomdesignworld.net, Mydecoratingnews.com, Homezooka.com, Innen-architekturen.net, Designrumahku.com, Inhabitat.com
Publikováno: 28. 6. 2011, Autor: