Fascinace východními kulturami je v Čechách stále na vzestupu, možná proto, že podvědomě hledáme smysl života, vnitřní klid v této uspěchané době a i přes neustálý technický rozvoj se vracíme zpět k tomu, co je nejdůležitější, a to je zdraví, životní pohoda a štěstí. Japonci věří, že základním kamenem zdraví je kvalitní spánek, a proto dali světu futon.
Co je vlastně futon?
V Čechách je futon vnímán jako prošívaná matrace, usazená v dřevěném rámu, co vypadá jako nízká postel, případně může jít o skládací lůžko, na které si můžete přes den odpočinout. Oproti tomu v japonštině je futon ložní souprava nebo polštář vyplněný tkaninou. Japonci nazývají futonem také styl spaní. Tradiční japonská ložní souprava se skládá ze šikibutonu, což je spodní matrace a kakebutonu, silné prošívané deky připomínající naši peřinu.
Díky neskutečně vysokým cenám bytů ve velkých městech se Japonci museli naučit šetřit místem, a proto klasickou ložnici najdete málokde. Jako ložnice tedy slouží jakýkoliv pokoj, kde si roztáhnou futon. Ráno ho složí, uklidí do skříně a místnost používají, jak potřebují. A nebyli by to Japonci, kdyby si z přípravy pokoje na noc neudělali rituál. Traduje se, že pokud se před spaním věnujete přípravě lůžka, odpoutáváte myšlenky od každodenních starostí a práce a díky tomu se celé tělo na spánek rychleji naladí.
Pokud se rozhodnete dát klasické posteli sbohem a přikloníte se k východnímu stylu spaní, musíte popřemýšlet o tom, zda potřebujete manželskou postel, nebo vám stačí jednolůžko. Bojujete-li s nedostatkem místa, pak se určitě přikloňte k futonu skládacímu, který bude pro vás přes den pohovkou a v noci lůžkem.
S rámem či bez
V Japonsku se futonové matrace ukládají na speciální prodyšné podložky zvané tatami. Pro nás Evropany je tento styl spaní nezvyklý, proto raději volíme nejrůznější druhy rámů, na které futon pokládáme.
Na trhu jsou k dostání dva základní typy futonových rámů, postelový a skládací s příčkami. Pokud vám bude futon sloužit jako otoman, sáhněte po skládacím rámu s příčkami, jednoduchým způsobem ho proměníte v lůžko.
Futonové rámy můžete pořídit buď kovové, ty ocení především vyznavači moderního stylu nebo dřevěné, které budou bavit zase milovníky tradičního designu.
Kvalitní rám zajistí futnové matraci dobrou oporu, tím nedochází k nežádoucí deformaci a díky volnému proudění vzduchu je dostatečně prodyšná. Ty levné sice vypadají na první pohled podobně, cena je lákavá, ale ničí vám matraci tím, že se slehává na obou stranách, a tím se zkracuje její životnost.
Výběr futonové matrace nesmíte podcenit
Pokud se chcete opravdu dobře vyspat, nebo si odpočinout, zaměřte se na materiál. Dříve se futonové matrace vyráběly ze surové bavlny, pokládané do vrstev na sebe tak, aby vytvořily dostatečně pevný, stabilní a tvrdý základ. Časem však k bavlně přibyla například kokosová vlákna a latex, ale výběr materiálu je mnohem pestřejší.
Co můžete najít uvnitř matrací?
- Bavlněné futonové matrace patří oproti očekávání mezi nejtvrdší. Jejich výhodou je nejen to, že drží tvar, jsou pevné a vhodné na skládání, ale zároveň jsou i nejlevnější.
- Kokos nabízí nezaměnitelný komfort spaní na tvrdém. Matrace je tuhá a zároveň pružná. Drží tvar, ale je těžká a hůře se s ní manipuluje.
- Kombinace latexu a bavlny, která je v Čechách nejoblíbenější, zase vykouzlí pevnou a pružnou matraci. Přírodní latex se získává z mléka kaučukovníků a je prodyšný. Matrace je díky tomu odolná proti roztočům a plísním. Je vhodná pro lidi s alergiemi a ekzémy.
- Spojení bavlny a kokosu tvoří pevnou matraci, která by se měla 3-4 týdny otáčet, aby se nesléhala.
- Koňské žíně dokonale absorbují teplo a vlhkost lidského těla. Vždy je v matraci najdete v kombinaci s dalším materiálem, který dodává vzdušnost a prodyšnost.
- Ovčí vlna nebo-li rouno má schopnost se dynamicky smršťovat a roztahovat vlivem teploty okolí. Díky tomu futonová matrace pohlcuje vlhkost, ale přitom zůstává na dotyk suchá. Nastřádané vlhkosti se přirozeným způsobem zbaví.
- Konopné vlákno neobsahuje bílkoviny, takže je chráněno před napadením moly, a díky obsahu kyslíku ve vláknech vytváří nepřiznivé prostředí pro život roztočů. Matrace z konopného vlákna je pevná a vhodná pro alergiky.
- Futonové matrace se také občas vyztužují materiálem zvaným europur, aby lépe držely tvar a dodaly lepší stabilitu páteři.
Pár pravidel k péči o futonovou matraci
Koupě kvalitní futonové matrace není levnou záležitostí, a proto je v našem zájmu se o ni dobře starat, aby nám dlouho vydržela. Stačí dodržovat pár základních pravidel:
1. Futonovou matraci neperte a nenamáčejte, zničíte ji. Raději si kupte snímatelný povlak, který budete pravidelně prát. Prodávají se mnoha barvách a tloušťkách, takže můžete mít hřejivý na zimu a chladivý na jaro a ještě k tomu dostane vaše ložnice pokaždé jiný ráz.
2. Matraci umístěte na rošt nad zem, kvůli proudění vzduchu. Musí totiž dýchat, aby se mohla přirozenou cestou zbavovat vlhkosti. Také ji jednou týdně vyvětrejte a postavte ke zdi, aby se slehlá vlákna narovnala.
3. Futonovou matraci přepravujte srolovanou. Díky tomu se nepolámou vlákna.
4. Překonejte svou zvědavost a za žádnou cenu matraci neotvírejte. Materiál v ní je skládán speciální technikou do vrstev pod určitým tlakem. Po otevření už nebude mít ty vlastnosti, na které jste zvyklí.
5. Futonovou matraci vyměňte každých 7-9 let.
Perlička na závěr – na tomto videu uvidíte, jak se ručně skládá a šije futonová matrace.
Kam pro futony?
Futonové centrum najdete například v Praze 6 (www.futoncentre.cz), nebo si matrace i rám můžete objednat v některém z velkého množství e-shopů (www.futons.cz, www.nejfuton.cz atd.). Rámy stojí v průměru osm tisíc korun, matrace se pohybují v rozmezí tří až devíti tisíc korun v závislosti na složení a množství materiálu.
Futony prodávané v Čechách jsou buď vyráběné u nás nebo v Polsku. Cena polských je většinou o 15% nižší, což je sice lákavé, ale počítejte s tím, že kvalita tomu bude odpovídat.
Jana Šulcová
Foto: clickgratis.com.br, media.photobucket.com, vikimedia.org
Publikováno: 20. 4. 2015, Autor: