Ať už je byt jak chce velký, neustále se potýkáme s nedostatkem úložného nebo obývacího prostoru. Zvýšené spaní tento problém řeší. Dnes už však dávno nemluvíme jen o palandách. Pojďme se podívat na zajímavé nápady, jak využít prostor vertikálně.
Výška stropu rozhoduje
Když budete přemýšlet o vybudování patra, zásadní otázkou samozřejmě bude výška prostoru, který máte k dispozici. Nikomu se přeci nechce pod patrem procházet se skloněnou hlavou a nahoře lézt pouze po čtyřech.
Ve starších činžovních domech bývají stropy dostatečně vysoké a vybudování patra s relativně rozumnou výškou pod i nad ním nic nebrání. V rodinných domech lze originálně využít prostor pod střechou, spojit ho s pokojem pod ním a získat tak místo pro vertikální členění. V panelových domech, kde mívají stropy výšku kolem 2,5 metru, je to s vybudováním patra horší. Proto je lepší uvažovat v jiných dimenzích – například o zvýšené posteli s efektivně využitými úložnými prostory a zrušení obřích skříní, které v malometrážním zbytečně zabírají místo.
Zajímavou možností je také vybudovat víceúrovňové patro, kde je část dostatečně vysoká na vzpřímený průchod nahoře umístěna například nad skříněmi a postel samotná je na vyšší podestě, pod kterou lze zase pohodlně projít dole.
Pro a proti
Každý, kdo někdy na zvýšeném patře spal nebo o něm uvažoval, jistě řešil otázku proudění vzduchu. V zimě je u stropu obvykle příjemně, protože tam stoupá teplý vzduch, ale v létě může být spaní „tam nahoře“ utrpením. Navíc sušší vzduch u stropu neprospívá lidem s dýchacími potížemi, astmatem a dalšími zdravotními problémy. Situace je jednodušší tam, kde je v horní části místnosti funkční okno, které se dá otevřít.
Získání prostoru pod patrem je také vždy vykoupeno nutností šplhat na noc po schodech, což může být zábava pro děti, nemusí to vadit mladým lidem, ale pro starší ročníky nebo v případě zranění to může představovat problém. Proto opravdu důkladně zvažte, zda vás to za chvíli nebude obtěžovat a jestli neexistuje jiná cesta.
U zvýšeného spaní pro děti, je třeba řešit otázku bezpečnosti. Mnoho úrazů se stává, když se rozespalé dítě na horní posteli postaví. Proto je vhodné spaní zabezpečit třeba sítí nebo vyššími třeba i kreativně pojatými mantinely. Zároveň však musíme myslet na to, jak se bude na posteli měnit ložní povlečení a co dělat, když třeba nemocné dítě bude potřebovat naši přítomnost.
Jak nahoru?
Když se pro patro rozhodnete, je samozřejmě důležité vyřešit, jak se nahoru dostanete. Málokde je prostor pro klasické schodiště. Nejvíce prostorově úsporné jsou žebříky, ale mohou být nebezpečné. Zajímavým řešením jsou schody ze skříněk, které zároveň slouží jako úložný prostor. U nich je nutné přemýšlet nad nosností. V neposlední řadě lze využít takzvané mlynářské schody, které jsou na jedné straně užší a na druhé širší. Jsou prostorově úspornější a například pro děti jsou rozhodně bezpečnější než příkrý žebřík.
Když patro, tak co pod ním
První místo, kde lidé obvykle o nějaké formě zvýšeného spaní uvažují, jsou již zmiňované dětské pokoje. Zde mají samozřejmě palandy své stálé místo, ať už ty klasické, nebo do L, ale vždy zbývá vyřešit otázku, kdo bude spát nahoře. Pokud je pokoj dost velký, dá se zvýšené spaní vybudovat pro obě děti a prostor pod ním využít jinak. Dokud jsou děti malé, ocení hrací domeček s kuchyňkou, tajuplný bunkr nebo zajímavě pojatou schovávačku. V budoucnu se dá prostor zaplnit skříněmi nebo třeba matrací pro pohodové povalování. Když to prostor dovolí a postel může být výše, lze pod patrem udělat pracovní kout, jen je třeba dát pozor na správné osvětlení!
V případě obytných místností je nutná vyšší podchodná výška a pak lze pod patrem udělat kuchyň, jídelnu či obývací kout, nebo třeba jen pohovku s knihovnou pro čtení. Zajímavá je také možnost schovat pod postelí třeba šatnu nebo koupelnu a využít poloprůsvitné stěny, aby v této malé místnůstce nebyla úplná tma.
Úložné prostory má dnes mnoho postelí, ale do většiny z nich je velmi špatný přístup. V poslední době patří mezi oblíbené modely ještě o něco vyšší postel umístěná na skříňkách. Kromě toho, že ji můžete objednat třeba u truhláře nebo bytového studia, můžete zkusit také takzvané „Ikea hacks“, což je v zahraničí velmi oblíbený způsob originálního využití nábytku z Ikea.
Fantazii se zkrátka meze nekladou.
Text: Zuzana Simmrova
Foto: Pinterest
Publikováno: 22. 9. 2015, Autor: