Zařídit interiér kuchyně není rozhodně žádná legrace, tedy pokud chceme dosáhnout kvalitního zpracování. Málokdo si dovede představit, jak moc náročný je proces zařizování kuchyňského interiéru tak, aby skýtala maximální možný komfort handicapované osobě, nebo pohybově omezeným lidem.
Na současném trhu je aktuálně k dostání nepřeberné množství speciálních kuchyní pro postižené osoby. Sežetene téměř jakoukoliv barevnou kombinaci v mnoha cenových relacích, či materiálových provedeních. Spokojíte-li se s obyčenou, lacinější variantou, či prahne-li vaše srdce po technických vymoženostech, v každém připadě je z čeho vybírat. Stále běžnějším a oblíbenějším se v poslední době stává i určitý typ kuchyní, disponující nejen elektricky nastavitelnou výškou pracovní plochy, ale současně také s možností elektronické adaptace závěsných skříněk. Tyto skříňky je nutné za normálních („neelektronických“) podmínek umísťovat tak, aby jejich dolní hrana byla vzdálená od pracovní plochy zhruba 40 centimetrů.
Velká fotogalerie kuchyní IKEA
Rozhodující je opět vzdálenost dosahu. Horní hrana skříněk by neměla přesáhnout cca vzdálenost jednoho a půl metru. Na vrchní plochu spodních – tedy na zemi stojících-skříněk můžeme umístit například troubu, odkapávač, či jiné kuchyňské pomůcky. Co se týká možností zpřístupnění prostoru skříněk, zde je možnost výběru rozsáhlejší.
Nejznámější je kupříkladu otočný systém skřínek, setkat se však můžeme i s principem otočných košů. Výhodou těchto systémů je zvýšený okraj, který zabrání pádu předmětů při prudším otočení. I tyto skříňky lze vybavit otočnými koši.
Při volbě kuchyňské linkynesmíme zapomenout také na vhodné úchytky. Určit u pracovní desky správnou výšku je velmi složité. Obecně lze říci, že se jedná o rozmezí je mezi 72 až 75 centimetry nad podlahou. Důležitým rozměrem je vzdálenost od podlahy ke spodní hraně pracovní desky. Ta by měla být minimálně metr. Tento údaj je důležitý, vzhledem k možnosti zajet s vozíkem pod linku.
Akceptovatelným řešením je i navržení pracovní desky s možností zasouvání, která je, po vysunutí, schopna poskytnout praktickou boční odkládací plochu. Mezi pracovní plochou linky uzpůsobené do tvaru písmene „U“ by měl být manipulační prostor zhruba metr a půl. Pokud je linka navržena ve tvaru písmene „L“, platí tento rozměr mezi pracovní plochou a zdí. Varná deska by rozhodně neměla být v rohu. Dřez by měl být poblíž varné desky.
Kuchyně na míru – inspirativní fotogalerie
Při zařizování kuchyně musíme klást důraz i na správné umístění ovládacích prvků. Nezbytné je mít v dosahu i zásuvky potřebné pro zapojení kuchyňských robotů apod. Z bezpečnostního hlediska by zásuvka měla být alespoň 50 centimetrů od dřezu. Právě ke zmíněnému dřezu je vhodné například specifické provedení „kohoutku“, jehož „hlava“ je výsuvná, načež baterie může v případě potřeby posloužit i jako sprcha.
Samozřejmě, že vše je velmi individuální. Nejen volba správné židle, ale každičký aspekt přizpůsobení v interiéru kuchyně, vyplývá z míry postižení a potřeb handicapovaného. Musí se zkrátka dotyčné osobě přizpůsobit tak, aby každičká míra i ergonomické rozvržení poskytovaly handicapovanému maximální možný komfort.
Text: Lucie Sýkorová
Foto: designwagen.com, angliakb.co.uk, cafe24hrs.com, archiexpo.com, arredamentidiotti.it, ineedaholidaytoo.com, picasaweb.google.com, ahrm.vt.edu
Publikováno: 1. 12. 2010, Autor: