reklama

Proč si pořídit myčku na nádobí

Kdo by nezatoužil vyměnit dřez špinavého nádobí za inteligentního společníka do domácnosti. Rada je jednoduchá: pořiďte si myčku na nádobí. Uspoří nejen čas, ale i energii a navíc nádobí umyje lépe. Myje totiž při daleko vyšších teplotách, než bychom při ručním mytí vůbec snesli.

Je to divné, ale myčky na nádobí nejsou ještě v českých domácnostech tak úplně doma. Příčinami je jak poměrně vysoká počáteční investice, tak konzervatizmus českých hospodyněk. Nejvíce limitujícím faktorem je ale prostor. S myčkou je totiž nutné počítat již ve fázi plánování nové kuchyně. Nejvhodnější je myčku umístit v blízkosti dřezu, jednak abychom měli napojení na vodu a odpad, ale především abychom měli co nejvíce usnadněnou manipulaci se špinavým nádobím. Ideální je myčku zabudovat přímo do kuchyňské sestavy, kdy dvířka myčky jsou ze stejného materiálu jako ostatní skříňky a viditelný je pouze přední ovládací panel. Na trhu se nabízejí provedení v bílé nebo černé barvě nebo v nerezu. Pokud je naším cílem kosmický vzhled kuchyně, můžeme pořídit celou nerezovou myčku a nechat ji vyniknout zabudovanou v kuchyňské sestavě.

Jako spotřebitelé si nejčastěji klademe otázku, zda se nám vůbec vyplatí pořídit si myčku na nádobí. Není to příliš náročné na spotřebu energie a vody? Spotřeba vody a energie se u různých modelů liší. Velmi úsporné myčky spotřebují na běžný, většinou ekonomický, mycí program pouze 12 l vody, obvyklá spotřeba je kolem 20 l. Průměrná spotřeba elektrické energie se pohybuje kolem 1 kWh i méně. Pokud myjeme nádobí často a hodně, tak vůbec nemusíme propočítávat, zda se nám myčka na nádobí vyplatí. Na jedno ruční mytí nádobí pod tekoucí vodou se totiž obecně spotřebuje asi stejně vody jako na umytí v myčce (kde se toho umyje více).

A co hlučnost? V současné době je velmi rozšířen styl bydlení, kdy je kuchyň spojená s obývacím prostorem. V takových případech doporučujeme věnovat při výběru myčky pozornost i tomuto parametru. Levnější modely mívají totiž nedostatečné odhlučnění. Takovou prostřední hranicí hlučnosti je 50 dB, luxusnější modely mají hladinu hlučnosti i pod 40 dB. Tyto myčky jsou dokonce tišší než běžná lednička a u sledování vašeho oblíbeného filmu vás určitě rušit nebudou.

Velká fotogalerie domácích spotřebičů

Proč si pořídit myčku na nádobí
Proč si pořídit myčku na nádobí (Zdroj: )
Proč si pořídit myčku na nádobí
Proč si pořídit myčku na nádobí (Zdroj: )
Proč si pořídit myčku na nádobí
Proč si pořídit myčku na nádobí (Zdroj: )

Spotřeba elektrické energie a vody, hlučnost, to jsou základní technické parametry, které by nás měly při výběru myčky zajímat. Při výběru myčky je ale třeba vzít v úvahu i další kritéria. Velmi důležitým faktorem je počet sad nádobí, které myčka pojme. Tento faktor se odvíjí od velikosti myčky, která je standardizována ve dvou šířkách 45 a 60 cm. Myčka široká 45 cm standardně pojme osm až devět sad, myčka široká 60 cm dvanáct sad nádobí. Dalším faktorem pro výběr myčky je i počet a typy programů a případně dodatečné funkce. I zde se jednotlivé modely a výrobci značně liší. Každá myčka má několik základních typů programů: pro velmi špinavé nádobí (obvykle s teplotou 60 – 70 °C), ekonomický program pro běžně špinavé nádobí (40 – 55 °C) a obvykle rychlý a šetrný program pro sklo a nemastné nádobí (okolo 35°C).

Pokud se podrobně zaměříme na funkce, kterými se liší dražší modely myček od těch levnějších, dospějeme k závěru, že za kvalitu se platí. Největší rozdíl je asi ve způsobu sušení nádobí, při aktivním sušení se nádobí zcela usuší a je přijatelně teplé, při pasivním (kondenzačním) sušení se nádobí suší s využitím zbytkového tepla po mytí. V tomto případě musíme vždy počkat až nádobí vychladne. Dalšími chytrými funkcemi jsou Aquacontrol, Aquastop a podobné systémy. Ty zabrání v případě nečekané poruchy vytečení vody na zem. Dalšími možnými funkcemi je mytí nádobí pouze v horním koši při nižší spotřebě vody a energie, oddálení začátku mytí o několik hodin, což umožňuje spotřebiteli využívat levnější pásma spotřeby energie, automaticky přizpůsobit program prostřednictvím vodního senzoru a systému rozpoznávání množství nádobí, kdy spotřebič sám rozezná, jaké množství a jak znečištěné nádobí je v myčce, a spotřebuje jen tolik vody a energie, kolik je nutné, nebo taková věc jako dětská pojistka.

Myčky na nádobí se liší také uspořádaním vnitřku. Některé mají flexibilně nastavitelný horní koš, který nám umožňuje umístit tam nádobí různých rozměrů. Dolní koš nabízí různé uspořádání pro velké talíře a hrnce. Také uspořádání příborů se liší. Buď mohou mít myčky speciální zásuvku, kam ukládáme příbory na plocho, nebo se nabízí klasický držák na příbory. První řešení možná zvyšuje kvalitu umytí, ale druhé zase šetří místem. U některých modelů se setkáme i se sklopným držákem na talíře ve spodním koši, vyjímatelným držákem na kuchyňské nože a různými modifikacemi vyjímatelných či sklopných držáků na skleničky.

Na závěr se ještě zastavíme u mycích prostředků. Mezi ty patří čistící prášek nebo tablety, leštidlo, regenerační sůl a čistič myčky. Čistící prášek nebo tablety odstraní důkladně i zaschlé a připálené nečistoty, případně nádobí ještě leští. Některé druhy tablet do myček se špatně rozpouští, což snižuje jejich působení a následně kvalitu umytého nádobí. Vždy to chce si přípravky vyzkoušet, a pokud nebudete spokojeni zkuste je změnit.
Leštidlo urychluje sušení a regenerační sůl působí proti usazeninám vodního kamene. Myčce bychom také jednou za čas měli dopřát „očistu“, kdy použijeme čistič myčky a na volno spustíme některý z programů. Tím se zbavíme usazených nečistot i vodního kamene a zvýšíme tak životnost spotřebiče.

Závěrečné slovo, jakou myčku si pořídit, patří vždy spotřebiteli. A nebude to mít jednoduché, výrobci se totiž snaží být stále o krok napřed před ním. My jen dodáme že přiměřená cena průměrné myčky nádobí se pohybuje od 15 000,- Kč do 25 000,- Kč.
(foto převzato z aeg.bilezbozi.cz)

Publikováno: 11. 1. 2002, Autor: