Čas se nezastaví a už tu máme opět nový rok. Jaké jsou nejmodernější trendy v kuchyňském designu pro rok 2003? Nosí se kuchyně technicky dokonalé, bezpečné, funkční a zároveň estetické. Návrháři tak uvádějí do života nejnovější výzkumy fyziologických a ergonomických požadavků člověka. Také nároky spotřebitelů jsou vysoké, chceme prostředí, ve kterém je příjemné pobývat a práce se stává méně náročnou.
I když požadavky na design podléhají módě, požadavky uživatelů se nemění – vaření, které působí radost a je minimálně pracné. Proto se i tento rok nese v duchu dvou základní pilířů: výkonné kuchyňské techniky a praktického designu, který se zamýšlí nad každým detailem. Design i vybavení moderní kuchyně se opět více přibližuje „laboratoři“. Aby designéři vyhověli stále většímu tlaku na praktičnost a efektivitu, kterou s sebou přináší současný životní styl většiny hospodyněk, soustředili se na zjednodušení linií nábytku a propracování úložného prostoru. Menší zdobnost a tvarovou nápaditost pak doplňují neobvyklými kombinacemi materiálů a netradiční barevností.
Zásadní změnou při navrhování nábytkových sestav je soustředění se na efektivní využití a uspořádání prostoru. A to zejména v nefrekventovanější zóně od pasu do výše očí. Z praktického hlediska se postupně ustupuje o klasicky otevíraných dvířek kuchyňských skříněk. Zejména pro kuchyně s omezeným prostorem doporučujeme nábytkové díly se shrnovacími či výklopnými dvířky. Tento druh dvířek šetří místo a zároveň poskytuje výbornou dosažitelnost uskladněných předmětů i jejich pohodlné vyjímání. Pro spodní zónu úložného prostoru jsou velice oblíbené zásuvkové systémy nebo výsuvné a otočné díly, případně pojízdné kontejnery. Moderní úložný prostor by měl být hygienický, přehledný a efektivní (konstruovaný takovým způsobem, abychom z něj mohli využít každý centimetr). Praktické detaily v úložném prostoru jsou zárukou, že budeme mít o uskladněných předmětech vždy přehled.
Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie
Společně s důrazem na ideální uspořádání kuchyně se návrháři zaměřují také na její bezpečnost. Trendem je eliminovat riziko úrazu, a myslíme zde hlavně na děti. A tak se na trhu můžeme setkat s celými systémy k ochraně malých dětí v kuchyni (různé blokace otevírání, bezpečnostní otevírání myček, trub). Stále více se také dbá na snížení rizika nehod v kuchyni. U spotřebičů (myčka, pračka) to konkrétně zajišťují různé aquastop systémy proti přetečení vody.
Další z oblastí, na kterou se návrháři v kuchyních zaměřují, je hygiena. Stále vyšší požadavky na čistotu se pak odráží zejména ve volbě materiálů. Návrháři se vysloveně nezaměřují na konkrétní materiály, ani žádný z materiálů nezavrhují, ale kladou důraz zejména na vhodné technologické vlastnosti jednotlivých materiálů a odbornou údržbu. Vhodně zvolený a ošetřený materiál lépe odpovídá zvýšené zátěži pracovního prostředí kuchyně bez toho, abychom se cítili jakkoliv omezováni při výběru vzorů. Pro obklady stěn a na podlahy se doporučují glazované a slinuté dlaždice, pokud se rozhodneme pro teplejší materiál – dřevo, měli bychom mu vždy dopřát odbornou úpravu povrchu proti vlhkosti a plísním. Stále moderní jsou i plovoucí podlahy, které by však měly mít dostatečnou odolnost odpovídající zvýšené zátěži. Také stěny nad kuchyňskou linkou vyžadují ochranu. Ani zde návrháři nekladou žádná omezení, populární je přírodní i umělý kámen, nerez či sklo.
Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie trendy bydlení
Zcela zásadním trendem pro letošní rok jsou barvy. Barvy bychom do kuchyně měli vybírat jinak, pokud slouží pouze pro vaření, nebo pokud slouží i jako jídelna, či je součástí obývacího pokoje. Pokud v kuchyni pouze vaříme, můžeme použít studené tóny, které v prostoru kompenzují vznikající zvýšené teplo. Teplé tóny naopak stimulují aktivitu a chuť k jídlu, proto bychom je měli použít v jídelním koutě. Z konkrétních teplých barev doporučujeme například jemné tóny světle zelené, šedo modré, smetanové či růžové. Zároveň zde platí pravidlo, že sytější odstíny barev více aktivují naopak jemnější tóny uvolňují a navozují klidnou atmosféru. Příliš agresivním barvám (červené, oranžové, jasně žluté) bychom se v bytě měli spíše vyhnout.
Ale návrháři a architekti nezůstávají pouze u barevnosti stěn. Především u moderních kuchyňských sestav se stále více setkáváme s netradiční barevností nábytku, jakou je hráškově zelená, žlutá, modrá, vínová, apod. Barevné lamino je často kombinováno s nerezovými doplňky (úchytky, závěsné tyče) a matným sklem (výplň dvířek).
Jak by tedy měla vypadat kuchyň zcela v duchu trendů letošního roku?
Základní sestava kuchyňského nábytku bude rozdělena do několika specializovaných segmentů. Prostorové uspořádání velkých kychyní se vrací do dob našich babiček – specializované varné centrum a specializované mycí centrum u stěn, ale ostrůvek na přípravu pokrmů (nejlépe s dodatečnými úložnými prostorami) uprostřed kuchyně. Aby kuchyňská sestava působila kompaktně, doporučujeme vestavěné spotřebiče.
Jedním z nejdůležitějších částí kuchyňského pracoviště je mycí centrum. Mycí centrum tvoří dřez, který slouží převážně k omývání zeleniny, a myčka. V moderních kuchyňských sestavách vytvářejí odpadkové koše s dřezem jednotný celek, jakési odpadové centrum. Stále oblíbenějším způsobem likvidace odpadu je také drtič, umožňující odstranění většiny potravinových zbytků organického původu.
Varné centrum se skládá ze samostatné varné desky a trouby. Aby varný panel vyhověl náročným požadavkům na pohodlné vaření, osazuje se ve srovnání s ostatními pracovními plochami níže. (Pro pohodlnou manipulaci s nádobami je ideální varná plocha ve výšce 80-85 cm.) Varné desky, které postupně vytlačují klasické sporáky jsou velmi odolné a dobře udržovatelné. Doporučujeme pořídit si varnou desku s variabilními plotýnkami a vypínači umístěnými nahoře, zcela nezávisle na pečicí troubě. Také trouby překročily opět hranici své dokonalosti. Moderní trouby zvládnou i práci klasických mikrovlnných trub (ohřívání, grilování,) a současně umožňují teplovzdušné pečení na několika plechách současně. Některé technicky dokonalé typy mají i funkci infračerveného grilu a speciální doplňky. Pokud pečete často, doporučujeme pro pohodlné pečení umístit troubu zhruba do 1m nad podlahu. Absolutní novinkou pro domácnosti je parní trouba, kterou používají profesionálními kuchaři. Horká pára opracovává potraviny velice šetrně, zachovává minerály, vitamíny i plnou chuť.
Součástí varného centra je samozřejmě také digestoř. Moderní digestoře mají tak dokonalý design, že je architekti často používají jako dominantní prvek celého kuchyňského prostoru. A pokud chceme digestoř v interiéru opravdu akcentovat, pořídíme si kuchyňskou sestavu s ostrůvkem, kam umístíme varné centrum. Digestoř tak bude doslova v centru dění, uprostřed prostoru. Bez povšimnutí nelze nechat ani chladicí a mrazicí zařízení, která se v průběhu vývoje přeměnila v technologicky dokonalá zařízení s několika klimatickými zónami. Čímž umožňují krátkodobé i dlouhodobé uskladnění potravin.
Foto archiv firmy Effeti.
Publikováno: 6. 1. 2003, Autor: