Jaké kuchyni dáváte přednost? Útulným domovem vonícímu rustikálu, anebo „techno“ provedení dávajícímu přednost přísně pravoúhlým tvarům, sklu a kovu?
Podle prodejců snažícím se obvykle propagovat spíše nejnovější designové výstřelky, však minimálně polovina zákazníků dává přednost klasice. Je to podle nich tím, že jen málo lidí sleduje trendy v designu. Je také možné vysledovat určitou prodlevu mezi uvedením novinek na trh a jejich akceptováním širokou veřejností. To si ostatně může každý vyzkoušet i sám na sobě. V době, kdy autům vládnou obliny, některý výrobce přijde s ostrými hranami. Na ulici nad nimi kroutíme hlavami, po roce dvou však už novinku přijímáme za normu.
Jsou však i situace, kdy po retro stylu saháme záměrně. Určitě se hodí do venkovského sídla, také ten, kdo bydlí ve starém činžovním bytě vybaveném starožitným nábytkem, se bude snažit zachovat styl.
Velká fotogalerie moderních interiérů
I výrobci zvučných jmen si v nabídce nechávají vždy několik perliček, které si „hrají“ na kuchyně našich babiček. Například německá firma Leicht nabízí nejen moderní kuchyně v laku, s hlinkovými rámečky a skleněnými výplněmi, ale i řadu Landhaus, která důsledně dbá nejen na zachování uspořádání skříněk známých z historie, ale hlavně i na množství drobných prvků dávajících kuchyni starobylé kouzlo. Podobnou řadu nabízí i třeba výrobce Alno ve své řadě Country či český výrobce HŠ Rustikal.
Základem může být rozměrný pracovní stůl s pracovní deskou – dnes by se moderně nazýval ostrůvek, ale tehdy sloužil jako obří pracovní deska ve velké sednici, kolem které probíhaly veškteré kuchyňské činnosti. Takový stůl může obsahovat police s košíky na zeleninu či držáky na lahve. Retro je znát také na zdobeních skříněk, pracovní deska bývá žulová či z masivního nekonečného vlisu.
Kdo by čekal za starodávným vzhledem zaostalou techniku, nedočká se. Patinovaný povrch jen tvoří mimikry, uvnitř dvířek najdete stejnou techniku jako u supermoderních designových kousků. Nechybí plnovýsuvy, drátěný program, pokročilé řešení využití rohů linky, vestavěné osvětlení pracovního prostoru pod horními skříňkami nebo vnitřního prostoru skříněk.
Co z toho vyplývá pro ty, kdo se chystají kupovat novou kuchyni? Neexistuje jednotný recept radící, jaký styl je právě tzv. „in“. Záleží nejvíc na osobních preferencích. Každý může přizpůsobit styl kuchyně svému naturelu a hlavně zbytku zařízení bytu. Jediné nebezpečí se skrývá ve finanční stránce. Nejlevněji pořídí ti, kdo jdou s nenápadným středním proudem se skromným vnitřním vybavením linky, za 100 tisíc korun pořídí pěknou kuchyň. A na opačném konci cenového žebříčku se ocitnou lidé, kteří dávají přednost buď nejnovějšímu technu, anebo naopak novým rustikálním replikám. Tady se ceny pohybují od půl milionu korun výš. Zaplatí za exkluzivitu kusů, které se vyrábí v menších sériích a kde se počítá s maximálním vybavením v podobě výsuvů či náročnou ruční prací při „výrobě“ patiny.
Foto: Alno, Leicht, HŠ Rustikal
Publikováno: 26. 4. 2006, Autor: