Myčka nádobí pomocník k nezaplacení Ale pozor, pořídíme-li špatně může nám přidělat spoustu zbytečných problémů Jak tedy tohoto pomocníka který ušetří nejen vodu a čas ale taky pokožku našich rukou vybrat Které vlastnosti by jí neměly chybět
První, co bychom si měli před nákupem myčky ujasnit, je její velikost. Myčky se vyrábí v několika šířkách, přičemž výška a hloubka zůstávají stejné. Do myčky široké 45 centimetrů se vejde osm až devět sad nádobí, do šedesáticentimetrové se sad vejde až čtrnáct.
Co se myslí sadou nádobí?
Nejedná se přitom o klasickou sadu nádobí, kterou známe a která obsahuje třikrát šest talířů (mělký, hluboký a dezertní). U myček se sadou nádobí myslí tolik kusů nádobí, kolik zašpiní jeden člověk během oběda. Jedná se tedy o jeden mělký, jeden hluboký a jeden dezertní talířek, a jeden šálek s podšálkem. Výrobci myček tak přitom nepočítají s hrnci či pánvemi.
Zde rozhodně neplatí, že čím větší myčku máme, tím lépe. Ne vždy se nám ji totiž podaří plně zaplnit. Rodiny, jejichž členové doma pouze snídají a večeří, by proto měly sáhnout spíše po menší variantě. Nemáme-li náhle z čeho jíst, je to jasné – všechny talíře čekají na umytí v poloprázdné myčce.
Programy
Většina myček dnes disponuje alespoň pěti mycími programy – mezi nimi běžné mytí, intenzivní mytí, úsporné mytí, opláchnutí, mytí skla, rychlé mytí nebo například namáčení.
Velká fotogalerie domácích spotřebičů
Hlučí jako lednička
Mezi jednu z nejdůležitějších vlastností, na které bychom se měli u myček ohlížet, je jejich hlučnost. Často totiž myčku zapínáme ve chvíli, kdy se nacházíme v kuchyni, často ji zapínáme na noc. Například myčka Beko DFN 5830 svou hlučností vyniká – je totiž jednou z nejtišších. Hlučí jen o něco málo více než lednička, a to 47dB. Zároveň spadá do energetické třídy A, což znamená, že spotřebuje mnohem méně energie než její kolegyně ze třídy B či C.
Nastavte si start
Další výhodou této myčky je opožděný start. Mycí cyklus tak může skončit o 3 až 19 hodin později, což oceníme nejen tehdy, chceme-li mít nádobí umyté až ráno, ale i tehdy, liší-li se naše sazby za elektrickou energii v průběhu dne.
Jaká je spotřeba?
Mezi další vlastnosti, které získává stále více moderních myček nádobí, patří množstevní automatika nebo taky senzorický program. Tato vlastnost, kterou často najdeme i u pračky, pomáhá myčce automaticky určit potřebné množství vody nebo délku mycího cyklu. Spotřeba vody i elektrické energie je tak na nejnižší hranici. Přitom platí, že myčka spotřebuje na jedno mytí okolo 16 litrů vody. To sice na první pohled vypadá jako mnoho, nicméně představte si, jak dlouho byste všechno to nádobí umývali v ruce! A kolik vody by zbytečně proteklo do odpadu. Mnohdy mnohem více než dvacet litrů.
Jak nevyplavit sousedy
Stále více myček navíc oplývá vlastností aguastop. Jedná se o bezpečnostní systém, který zabrání prosáknutí vody při prasknutí přívodní hadice nebo při podobné kolizi. Myčka automaticky zastaví přívod vody a nehrozí tak vytopení celého bytu a k tomu navíc bytu sousedů pod námi.
Vestavit či nevestavit?
Možnost podstavby ocení zejména ti, kteří z nějakého důvodu upustili od koupě vestavné myčky, přesto si však přejí spotřebič zabudovat pod kuchyňskou desku. Tuto vlastnost má v současné době většina mycích pomocníků – výška myčky se tak pohybuje kolem 82 cm, otvírání dvířek ani ovládací panel nejsou nikterak omezeny.
Podobné vlastnosti jako Beko DFN 5830 má i myčka od konkurenčních výrobců AEG Favorit Intensiv nebo Whirlpool ADP 4617 nebo Baumatic BDW 01 SS.
A kolik za takovou myčku dáme? Kvalitní myčka na nádobí, splňující výše uvedené parametry, by nás neměla stát více než 15 tisíc korun.
Martina Tlachová
Foto: Whirlpool, Baumatic
Publikováno: 30. 10. 2007, Autor: