Obytné prostory se stále více otevírají, spojují a provzdušňují, z interiéru domu a bytu se stává multifunkční celek. Jednotlivé zóny jsou v něm většinou jen naznačeny.
Přesto všechno kuchyň byla, je a zůstává především pracovním prostorem. Při rekonstrukci se často mylně zaměřujete především na design a uspořádání interiéru. Nelze se však spokojit výhradně s ergonomickým umístěním skříněk, stolu nebo myčky nádobí. Soustředit se je třeba musíme také na funkční a bezpečnou elektroinstalaci a instalaci jednotlivých elektrospotřebičů.
Normy nelze obcházet
Převážná většina kuchyní, zvlášť ve starých bytech, není na energeticky mnohem náročnější provoz a tím i zvýšené zatížení sítě přizpůsobena. K nejčastějším problémům dochází právě kvůli zastaralým a naprosto nevyhovujícím elektrickým rozvodům. Přísnými normami a pravidly se musí řídit už výrobce. Zákazník by se všechny potřebné údaje a parametry elektrospotřebiče (příkon, výkon, účinnost, energetickou třídu) měl dozvědět od prodavače, z přiloženého návodu a také z energetického (v zemích EU typizovaného) štítku, kterým je povinně označen každý takovýto výrobek. Při výběru pračky, myčky, chladničky nebo mrazničky je jedním z orientačních údajů energetická třída. Jedná se o typizovaný údaj podle směrnic EU, informující o energetických vlastnostech toho kterého přístroje. Podle energetické náročnosti jsou jednotlivé výrobky zařazeny do skupin označených písmeny A–G, přičemž A značí přístroj energeticky nejúspornější (nejekonomičtější), a G naopak označuje přístroj s nejvyšší spotřebou.
Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie
Pryč s energožrouty
Podle číselných údajů ze štítku lze snadno spočítat na kolik vyjde provoz zařízení nebo přístroje. Přístroj s nižší spotřebou se vyplatí zakoupit zvláště však v případě, že ho budete používat delší dobu. Za nejdůležitější součást kuchyně se považuje sporák. Asi polovinu prodaných výrobků tvoří kombinace plynových hořáků s elektrickou troubou. Přibližně třetina hospodyněk však upřednostňuje dražší elektrické kombinace, tedy troubu se sklo-keramickou varnou deskou. Moderní pečicí trouby už mají oboustranný horkovzdušný ohřev a dokonalý bezpečnostní systém. V nejmodernějších variantách stačí naprogramovat druh upravovaného pokrmu a jeho váhu. Vše ostatní si přístroj nastaví, „zorganizuje“ a zařídí samostatně. Varná deska disponuje infračerveným senzorem, plotýnka se díky magnetické indukci zahřívá pouze pod hrncem, což zvyšuje účinnost a minimalizuje energetické ztráty. Na špici stojí indukční sporáky – shokery. Jestliže předchozí varianty sporáků pracují rychle, shoker vaří téměř bleskově, prakticky v sekundách.
Komfort není zadarmo
Kombinace ledniček s mrazicími skříněmi nebo samostatnými boxy je dnes už naprostou samozřejmostí. Nejžádanější jsou dvoukřídlé lednice s výrobníkem ledu. Teplotu lze nastavovat na digitálním displeji s přesností jednoho stupně. Hlídají ji magnetická čidla s akustickým signálem (přerušení dodávky proudu, porucha, nebo dokonce jen špatně zavřená dvířka). Samostatnou kapitolu ve vybavení kuchyně tvoří myčky nádobí. Testy prokázaly, že ruční mytí (pod tekoucí vodou) je asi o 1/3 dražší než mytí mechanické. Mnohem sledovanějším ukazatelem než odběr vody je spotřeba energie. Nové výrobky disponují takzvaným Alfa designem, tedy pamatují na obojí. Obsahují úsporný systém Aquapuls, který nejenže šetří vodu, ale dozoruje i spotřebu elektrické energie. Součástí kuchyňských linek a sestav jsou i výkonné digestoře, pračky, vícefunkční roboty, fritézy, kráječe, ruční šlehače a další drobné spotřebiče. Stěží obstojí argument, že nikdy nebudou pracovat naráz, a tak stávající, často hodně zastaralé, elektrické rozvody postačí. Dávno před rozhodnutím o rekonstrukci a přímo při instalaci, by vše měl prověřit elektrikář. Nepsanou zásadou by měl být přirozený respekt z fungujícího, ale především z nefunkčního elektrospotřebiče. Mějte však na paměti, že každá, nová i starší, domácí mašinka vždy zrychlí otáčky elektroměru.
Pavel Hluchý
Foto archiv autora
Publikováno: 6. 2. 2008, Autor: