Propojování těchto dvou využívaných místností povýšilo z nutnosti uspořit prostor na módní záležitost. Úspora místa, provzdušnění i prosvětlení a ještě ke všemu trendy styl – to všechno můžete propojením obýváku a kuchyně získat! Tak proč to nezkusit?
Celistvá plocha
Možností, jak chytře a elegantně spojit tyto dvě místnosti je skutečně mnoho. Ještě než se však pustíte do bourání pevných stěn a příček, je dobré si uvědomit, že bude zapotřebí udělat menší změny a novému prostoru se tak přizpůsobit. Tak například se často zcela zapomíná na to, že při spojování obýváku s kuchyní je nezbytné sladit materiály, styly a dekorace. Ani osvětlení by nemělo ujít vaší pozornosti.
Ohledně osvětlení vám dáme jednu dobrou radu – zrušte prvoplánové stropní osvětlení uprostřed místnosti a nahraďte jej masivnějšími stojacími lampami (ideálně umístěnými v rozích místnosti). Také nákup výkonných spotřebičů by stál za zvážení. Bez kvalitní digestoře se mastné výpary usadí na nábytku i drahé čalouněné sedačce.
Rovněž přístroje a kuchyňské elektronické vychytávky nesmí být hlučné, jelikož v opačném případě by jejich vrčení výrazně rušilo např. osoby sledující televizi a sedící v obýváku. Jinak ale právě tyto jemné přechody propojující obývací pokoj s kuchyní zajistí, že váš domov bude působit prostornějším dojmem, ubyde příček, dveří a hluchých míst.
Optické členění interiérů
Často se zapomíná, že jednoduchým rozdělením může být kombinace barev, které se vzájemně doplňují nebo naopak vytvářejí velmi silný kontrast. Další možností, jak nenásilně oddělit kuchyň a obývací pokoj a přitom zachovat celistvý prostor je světlo.
Nepřehlédněte – velká fotogalerie obývacích pokojů
Velmi originální je například snížený sádrokartonový podhled, osazený bodovým osvětlením. Obvyklý je způsob členění pomocí nábytku – tedy správně rozmístěnými kusy zařízení, které tak vytvoří jakousi vizuální dělící stěnu. Také se stále častěji objevují skleněné příčky, neboť sklo je materiál díky němuž se do interiéru dostane více denního světla.
Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie
Nezřídka se pro dělicí účely využívají nábytkové stěny, většinou vyrobené na zakázku z různých materiálů. Výhodou těchto nábytkových předělů je to, že prostor nejen rozdělují, ale zároveň poskytují v interiéru tak důležité úložné prostory a odkládací plochy.
Stylové japonské stěny, paravány či plošné, tvrzené žaluzie z nejrůznějších materiálů zase neurazí ani ten nejmodernější interiér, neboť jsou zárukou vkusné elegance. Výhodou těchto předělů je, že se mohou snadno přemísťovat nebo je možné úplně je zrušit.
O něco statičtějším způsobem, jak rozdělit kuchyň a obývák je i neúplná příčka nebo třeba barový pult. Samotné kuchyňské pracoviště můžete od obýváku oddělit i ostrůvkem s varným nebo mycím centrem, ke kterému barový pult přiléhá.
Text: Lucie Sýkorová
Foto: housemagz.com, thebuildingworks.com.au, viahouse.com, hometrendesign.com, decoration-pic.com, houzz.com, tktdw.com
Publikováno: 3. 3. 2011, Autor: