Mytí nádobí patří ke každodenní rutině života snad v každé rodině. Nedá se však říci, že všichni do jednoho vlastní myčku. V mnoha domácnostech se nádobí ještě stále myje ručně. Jaký způsob umývání je tedy praktičtější, úspornější a zkrátka lepší?
Co obnáší ruční mytí nádobí?
Pakliže myjeme nádobí v ruce, obvykle to probíhá tak, že se špinavé talíře a příbory ponoří do napuštěného dřezu, nebo se postupně omývají pod proudem tekoucí vody. Zde figurují velmi proměnlivá čísla – tzn, ceny horké vody, studené vody, ceny ohřevu jakož i druhy ohřevu vody podle času, apod. V neposlední řadě bychom měli zmínit také prostředky, nezbytné k mytí nádobí v ruce – saponát na nádobí, houbička či hadřík, utěrka.
Pro lepší představu:1 litr studené vody, znamená útratu zhruba 0,97 korun. A pakliže chcete mýt nádobí v teplé vodě, připočtěte si k tomu ještě asi 2,5 korun za ohřev / 1 litr. Jiné druhy energií, nežli vlastní práci, vodu a energii na její ohřev při ručním mytí nádobí nespotřebováváte.
Velká fotogalerie domácích spotřebičů
Obecně tedy platí, že:
Při ručním mytí nádobí tedy spotřebováváte energie v různých podobách. Zcela jistě sem řadíme spotřebu vody, doprovázenou jejím ohřevem. Dále vynakládáme energii vlastní, a to jak při umývání, tak i při sušení nádobí pomocí utírání.
Co obnáší mytí nádobí v myčce?
Myčka nádobí byla vyvinuta za účelem zvyšování komfortu bydlení v každodenním chodu běžných domácností. . Pokud chcete myčku využívat skutečně efektivně, je třeba ji pokaždé dostatečně zaplnit.
„Myčka je ve srovnání s ručním mytím pod tekoucí vodou určitě výhodnější. O kolik, to závisí na průtoku vody, době trvání mytí, teplotě vody a mnoha jiných, rozličných kritériích.“ Hájí mytí nádobí pomocí myčky odbornice z Institutu pro výzkum a vývoj v oblasti domácích spotřebičů, Ing. Alexandra Dostálová a dodává, „tento domácí spotřebič nám při správném užívání může ušetřit více než 60 % vody, a to i přes to, že spotřeba moderní myčky nádobí činí mnohdy až 17 l studené vody„.
Co se týká doplňků nezbytných k perfektnímu výsledku v podobě dokonale čistého nádobí, vyžaduje myčka množství speciálních potřeb (které nejsou z nejlevnějších) – mycí tablety a gely, přípravky na změkčování vody, ochranné prostředky i silné saponáty na rozpouštění tuků a odolných nečistot apod. I i tyto investice Ing. Dostálová podporuje slovy, „při používání správných prostředků a speciálních programů může myčka stoprocentně a naplno fungovat i při spotřebě pouhých 12 litrů vody na jedno umytí„.
Pro lepší představu: Při počítané spotřebě vody 15 litrů je tedy spotřeba myčky 14,55 korun. Oproti ručnímu mytí nádobí spotřebovává myčka značné množství elektřiny – v průměru asi 1,7 kWh , což ve výsledku činí (při ceně 4,7 korun/ 1 kWh) asi 680 korun. Na tato čísla argumentuje Ing. Alexandra Dostálová slovy, „moderní výrobky se pohybují pod hranicí 1,0 kWh při průměrném mycím cyklu trvajícím zhruba 45 – 80 minut. Zvláště početnější domácnosti časem zjistí, že myčka nádobí je velmi ekonomický a šikovný pomocník“.
Obecně tedy platí, že:
Pokud myčku využívá větší počet lidí, je její provoz efektivnější. Při používání myčky je nutné mít více kusů nádobí, abyste mohli myčku vždy naplnit. Spotřebič také šetří na ohřevu vody a při větším množství špinavého nádobí dokonce i objem celkové spotřeby vody. Na rozdíl od klasického, ručního umývání ale vyžaduje určité množství elektřiny ke svému provozu, a také pořízení myčky vás bude něco stát…
Čtěte také:
– Co potřebujete vědět před výběrem digestoře
– Luxusní spotřebiče budoucnosti
Text: Lucie Sýkorová
Foto: twoheartstogether.com, richfieldappliancersq.com, group.electrolux.com, re-nest.com, sumner-repair.com, pro-omnibus-et-singulis.blogspot.com
Publikováno: 29. 4. 2011, Autor: