V současné době dává množství uživatelů přednost sprchování před tradiční koupelí ve vaně. Důvodů je několik. Sprchování je mnohem rychlejší a navíc, stejně jako vany, nabízí celou řadu masážních programů, které tuto činnost povyšují do roviny účinné terapie. Sprchové panely jsou pak dalším krokem směrem k maximální péči v rámci dosažení vyšší kultury těla. Takové zařízení je totiž možné jednoduše pověsit na zeď jako obraz, zapojit jej, a pak už si stačí jen vybrat např. intenzitu vodního proudu při masáži oblasti bederní páteře.
Sprchový panel je v prvé řadě již poměrně sofistikované zařízení, které poskytuje sprchování v několika režimech včetně hydromasáží. Většinou mají panely ve své výbavě čtyři vodní boční trysky a jednu až dvě sprchové hlavice. Těm budeme věnovat následují odstavce, neboť vytvářejí podstatnou část funkčního zajištění panelu. Kvalitní sprchový panel by měl být rovněž vybaven regulací poskytovaných funkcí, zejména tedy intenzity tlaku vody, různých úrovní / intenzity masáží a s tím spojené volby sprchových programů. Výrobci však nabízejí různé varianty vybavenosti panelů (viz. obr.), čímž je také daná jejich cena.
Velká inspirativní galerie sprchových koutů
Sprchový panel je samostatné zařízení, které svým způsobem vzniklo z pohodlnosti a neochoty lidí cokoliv jakkoliv přestavovat, měnit a adaptovat. Panel je možné lidově řečeno vybalit z krabice a pověsit na zeď, stačí jej pouze napojit na přívod vody a to tedy v místě, kde je zajištěn také její odvod do kanalizace. Prostor, ve kterém bude vyset, by měl být pouze vybaven obkladem stěn, kterému nevadí kontakt s vodou. Z logiky věci se panely umisťují do koupelen, tedy do místností, které jsou vším výše zmíněným již vybaveny. Při stěhování jak pak možné panel jednoduše zase sundat a vzít s sebou. I v tom spočívá jedna z jeho výhod. Sprchové boxy či klasické vany takto mobilní nejsou.
Vedle trysek jsou tím hlavním technologickým zařízením panelu sprchové hlavice. Těmi jsou zakončeny ruční sprchy, které bývají u panelu většinou dvě, tedy horní a dolní. Již dávno neplatí, že sprcha je jen rozprašovač vody a použití termínu „zařízení“ je ve spojení se sprchovou hlavicí na místě. Sprchové hlavice nabízejí několik režimů sprchování. Základní je známý klasický „deštník“, kterým jsou vybaveny všechny běžné (obyčejné) sprchy. Dalším režimem je vzduchem obohacený, a tedy jemně perlivý proud vody, který je vhodný např. pro mytí vlasů. Třetím typem je masážní proud, jehož intenzitu je u kvalitnějších modelů možné regulovat a měnit a většinou jsou nabízeny tři jeho různé silové úrovně. Každý výrobce pak k těmto třem základním režimům přidává nějaký svůj další, který tyto možnosti dále v drobných detailech rozvádí.
Ochrana proti zanesení a spotřeba vody
Každá kvalitní sprchová hlavice je vybavena nějakým zařízením, které ji chrání před usazováním nečistot z vodovodního řadu a vodního kamene. Většinou to bývá vyjímatelný filtr, jež není problém vypláchnout, vyčistit a opět do hlavice vložit. Tuto operaci zvládne každý. Možnost takové údržby je známkou kvality a snahou výrobce přemýšlet o potřebách uživatele. Podobně je tomu také se spořiči, které regulují s důmyslným využitím fyzikálních zákonů množství odtékající vody bez toho, aniž by se snížil požitek ze sprchování. Max. úsporu, kterou při běžném sprchovém režimu lze dosáhnout, je 50%. Ekonomicko ekologický rozměr sprchových hlavic se stává standardem.
Trysky a výška nestavení
Standardní sprchové panely jsou vybaveny většinou dvěma páry masážních trysek. Masáž je prováděna proudem vody, který vychází z trysek pod klakem, jehož intenzitu je možné regulovat podobným způsobem, jako u sprchové hlavice. Nejčastěji bývají trysky nasměrované na oblasti ramen , zad a hýždí, jejichž stimulace je jednak nejpříjemnější a z hlediska ortopedického také jako relaxace nejúčinnější. Vzhledem k tomu, že některé panely nemají možnost regulovat směr proudu vody, např. pro různě vysoké osoby, je dobré zvážit vzhledem k osazenstvu rodiny výšku zavěšení panelu.
Několik poznámek k účinkům relaxační masáže
Stejně jako v případě vířivých koupelí, mají i masáže prováděné tlakovou vodou u sprchového panelu charakter relaxační. Dá se zde mluvit o pozitivní psychické stimulaci, která je přirozeně podpořena zvýšením prokrvení tkáně vlivem tlaku proudu dopadající vody. Na místo, aby si při bolesti hlavy uživatel mnul ukazováčky jemně spány, může si pustit jeden z masážních programů, např., „kaskádu“ a nechat dopadat šňůry kapek na celé tělo až do úplného uvolnění.
Ceny sprchových panelů se odvíjejí jednak od jeho vybavení a také v závislosti na povrchové úpravě, kterou je možné volit. Již jen za tuto možnost se pochopitelně platí. Např. sprchové panely Koralle (SRN) se nabízejí cca od 20 0000 Kč. Rovněž německá značka Hansgrohe nabízí panely od cca 30 000 Kč, podobně jako tuzemská firma Riho či Ravak. Neznamená to, že ta či ona firma dělá panely apriori dražší nebo levnější. Panely jsou svým způsobem nadstandard a každý výrobce má hranici – vybavenost takového nadstandardu nastavenou jinak. Náročný zákazník může utratit za panel i 100 000 Kč.
Publikováno: 16. 1. 2006, Autor: