Místnost koupelny bývá – zejména v poválečné bytové výstavbě – velmi úsporně řešená a představuje tedy často malou užitnou plochu okolo tří čtverečních metrů. Dispoziční řešení této místnosti a její vybavení zařizovacími předměty, je pak redukováno na několik variant, které omezená plocha koupelny dovoluje. Použití např. bidetovacího zařízení, nebo umístění sprchového koutu a zároveň klasické vany, je z nedostatku místa takřka nemyslitelé. Výrobci sanitární keramiky a koupelnového vybavení však naštěstí postupně začínají na tuto situaci reagovat a nabízejí takové zařizovací předměty, které dovolují i majitelům malometrážních koupelen vytvořit – když ne rovnou originální – pak alespoň něčím zajímavý koupelnový interiér. Řešení se nabízí hned několik.
V malometrážních koupelnách není možné řešit dispozici způsobem, kdy je pro každou jednu požadovanou funkci – službu a úkon – vybrán a použit jeden zařizovací předmět. V tomto případě se ke slovu dostávají multifunkční zařízení a jiná podobná řešení. Uživatelé se např. naučili používat vanové zástěny, které dovolují z běžné vany vytvořit prostor pro volné sprchování prováděné způsobem, který je myslitelný pouze ve sprchovém boxu či kabině (pro který už v koupelně není místo). Podobným způsobem mohou být vnímány např. sprchové toalety, v jejichž případě je do těla toalety integrován bidetovací systém. Jeden zařizovací předmět pak můžeme s trochou nadsázky vnímat jako „dva v jednom“. Sprchovacím toaletám jsme již věnovali samostatný článek uveřejněný 20.12. 2005 v rubrice kuchyně / koupelny. Ve stejné rubrice najdete také článek o zmíněných zástěnách.
Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen
Jiným řešením je používání prostorově úsporných setů, které představují vzájemné prolnutí dvou zařizovacích předmětů, např. umyvadla a části koupelnového nábytku.
Integrování dvou funkčně odlišných zařizovacích prvků v jeden vyšší stavební celek koupelny, je nejen dalším z kroků směrem k většímu množství případných řešení malometrážních koupelen, ale také výzvou pro designéry a vývojová oddělení výrobců koupelnového vybavení. Klasickým příkladem jsou části koupelnového nábytku s integrovaným umyvadlem. Takové „mycí centrum“, často obohacované výrobcem o zrcadlo či např. ještě nějaký policový systém, můžeme vnímat jako zmíněný „vyšší stavební celek“ budoucího kompletu vybavení koupelny. Jejich používání je ve smyslu úspory nedostatečného množství čtverečních metrů ekonomickým a elegantním řešením.
Velmi zajímavým prvkem je v tomto smyslu výrobek nazvaný Twin domácího výrobce Ideal Standard, který je spojením bidetovacího zařízení a závěsného klozetu (viz. obr.). Skvělou a prostorově velmi šetrnou variantou je používání rohových zařizovacích předmětů.
Malé koupelny – inspirativní fotogalerie
Zajímavým řešením je použití rohových zařizovacích předmětů, které nezabírají tolik místa a nebo jsou schopny využít jinak nevyužitelné rohy a zákoutí. Zvláště ve staré zástavbě z konce devatenáctého století, která tvoří většinu adaptovaných bytových jednotek ve větších městech, se objevují koupelny řešené ve velmi atypických prostorách s nepravidelným půdorysem, kde mohou najít uplatnění právě zmiňované rohové toalety či umyvadla (viz. obr.).
Foto: Ideal Standard a archiv autora
Jaroslav Zákolanský
Publikováno: 15. 2. 2006, Autor: