reklama

Praktické doplňky pro osoby s problematickou mobilitou

Témata, která se zabývají koupelnovým vybavením a doplňky pro osoby se sníženou či problematickou mobilitou, se objevují poměrně vzácně. Důvod je prostý. Připomínat stáří, invaliditu či imobilitu, není veselé ani čtenářsky vděčné. Nicméně, tato problematika si pozornost zaslouží a netýká se to jen invalidních či jinak trvale imobilních uživatelů. Různá madla a opěrky mohou usnadnit pohyb osobám s dočasnými problémy, např. v poúrazové rekonvalescenci. Co je tedy k dispozici?

Vybavení koupelen určené osobám se sníženou mobilitou, je nabízeno a dodáváno v rámci tzv. invalidních programů. V podstatě se jedná o systém různých madel a instalovatelných opěrných bodů, které umožňují pohyb v kluzkém a často prostorově omezeném prostředí koupelny.

Madla a držadla
Nejproblematičtější operací pro osoby se sníženou mobilitou, je přirozeně užívání toalety a vany. Kritickým okamžikem je dosednutí na zmíněnou toaletu a překonání stěny vany, které vyžaduje dočasné přenesení váhy a stability na jednu nohu. Z toho důvodu je v podstatě drtivá většina pozornosti věnována různě tvarovaným držákům, úchytům a madlům, které uživatelům zvyšují stabilitu a poskytují oporu. Většina těchto koupelnových doplňků ale může zpříjemnit a zjednodušit užívání koupelny nejen invalidům, či starším osobám, ale i všem, kteří mají mobilitu sníženou jen dočasně. Např. vertikální opěrné tyče instalované vedle vany, mohou dokonce sehrát roli i pohledově zajímavého doplňku koupelny. Investiční náklady se většinou pohybují okolo 2 000 Kč (viz. obr.).

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie dekorací

Praktické doplňky pro osoby s problematickou mobilitou
Praktické doplňky pro osoby s problematickou mobilitou (Zdroj: )
Praktické doplňky pro osoby s problematickou mobilitou
Praktické doplňky pro osoby s problematickou mobilitou (Zdroj: )
Praktické doplňky pro osoby s problematickou mobilitou
Praktické doplňky pro osoby s problematickou mobilitou (Zdroj: )
Alarmy a doplňky
Vynikajícím doplňkem, který je však zpravidla součástí exklusivního koupelnového vybavení a koupelnových programů, je alarm s návazným systémem monitorujících čidel. Alarm zabudovaný např. ve sprchovém boxu, může být aktivován mechanicky, tedy prostým stlačením ovladače a nebo na základě impulsu čidla, které je zabudované v podlaze a může tedy rozeznat náhlé, tzv. rázové zatížení podlahy v okamžiku pádu (uklouznutí, omdlení – ztráty vědomí) uživatele.
Zajímavým doplňkem, zvláště pro osoby používající invalidní vozík, je zrcadlo s nastavitelným sklonem odrazové plochy, které jednoduchou manipulací umožní pohled jak sedící, tak stojící osobě.

Foto Goz metal

Jaroslav Zákolanský

Publikováno: 17. 2. 2006, Autor: