reklama

Odlévané přednosti

Zatímco donedávna se při výběru sprchové vaničky každý rozhodoval mezi běžným smaltem a akrylátem, dnes se do podvědomí dostává další z materiálu, kterým je umělý kámen.

Vaničky z umělého kamene však nejsou žádnou novinkou, například výrobce Hüppe je nabízí už asi deset let. Zvýšený zájem se však začíná projevovat až v poslední době tím, že se do jejich výroby pustili i domácí výrobci a tím se jejich cena dostala do relativně přístupné kategorie.

Například lité vaničky z řady Galaxy Pro od výrobce Ravak, se vyrábějí z 93 % rozemletého dolomitu, zbytek tvoří polyesterové pryskyřice. Díky svému složení mají podobné vlastnosti jako například mramor nebo žula. Jsou velice pevné a stabilní, nepruží. K výhodám patří i nízká výška – tři centimetry.

Vaničku lze osadit do cementového lože, a zabudovat ji tak přímo do podlahy, aby tvořila s dlažbou jednu rovinu. Vypadá to nejen efektně, ale toto řešení ocení i lidé s horší pohyblivostí. Vaničky jsou vybaveny speciální povrchovou úpravou, která snižuje riziko úrazu a zvyšuje bezpečnost při sprchování.

Lité vaničky v současné době najdete i u dalších tuzemských výrobců. Například firma Roltechnik zavedla do výroby řadu Exkluziv, Ronal zase modely Marblemate.

Ač to na první pohled vypadá, že litý mramor má samé výhody, není tomu tak. Tomuto materiálu lze vytknout jednu chybu, a to vysokou hmotnost. Vanička váží kolem 30 kg, což ztěžuje manipulaci při osazení. V okamžiku, kdy se instalatérovi podaří tuto potíž překonat, uživatel však velmi ocení stabilitu danou hmotností. K dalším kladům umělého kamene patří například to, že výborně tlumí hluk padající vody. Tyto vaničky vás od tuzemských výrobců přijdou podle velikosti a tvaru na 6 až 10 000 Kč.

Radek Starý

Foto Ravak, Kabi, Ronal, Roltechnik

Publikováno: 23. 3. 2006, Autor: