Tepelný komfort v takové místnosti, jakou je koupelna, je přirozeně podmínkou pro její bezproblémové obývání.V dřívějších dobách se v běžných obytných interiérech koupelna jako samostatná místnost nevytápěla, stačilo teplo z horné vody v lázni, tedy vlastně ve vaně. Naopak současným trendem je použití podlahového vytápění. Mnohem jednoduší a současně velmi praktické je instalování „žebříku“, tedy topného panelu, který dokáže posloužit současně jako sušák na ručníky
Výběr
V zásadě se můžeme setkat s dvěma základními druhy sušáků či koupelnových topení – panelů (lidově „žebříků“). První druh představuje panely vytápěné pomocí centrálního vytápěcího systému, tedy relativně jednoduchým připojením do systému ústřední topení (otopnou soustavu). Panel se zcela jednoduše připojí, stejně jako radiátorové těleso, a také tak funguje. Je lhostejno, zda se jedná o skutečně centrální vytápění celého sídliště, kolonie rodinných domků, anebo zda je zdrojem tepla ve sklepě uložený plynový kotel. Důležitá je skutečnost, že teplonosným médiem je v tomto případě voda a že teplota se reguluje stejně jako u radiátorového tělesa, tedy pootočením „kolečka“.
Velmi zásadní je také fakt, že ono napojení na systém centrálního vytápění se provádí přivedením rozvodu k tělesu panele a lidově řečeno: trubky s teplou vodou (vytápěcím médiem) je potřeba schovat do zdi nebo do podlahy (zasekat) a to už se uživatel pohybuje v kategorii vlastně malého stavebního zásahu. Do stávající koupelny, kterou nikdo nechce bourat, strhávat dlaždice atp., bude lepší druhy typ.
Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen
Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: ) Teplo v koupelně (Zdroj: )
Druhým typem sušáků jsou panely elektrické, které jsou napájeny přímo ze sítě jako např. veřejnosti dostatečně známý elektrický přímotop. Elektrické vytápění je zcela nezávislé na centrálním vytápění, což je jeho základní výhoda, stejně jako fakt, že jej stačí pověsit na zeď a zapnout do zásuvky. Oba systémy lze navzájem kombinovat.
Ceny se pohybují cca od 1 700Kč do 3 500Kč dle výkonu a povrchové úpravy. Vhodný výkon se odvozuje od velikosti vytápěné místnosti uváděné v kubických metrech.
Teplo i mimo topnou sezónu
Napojení sušáku na systém centrálního vytápění má jednu podstatnou nevýhodu a platí to pro skutečně centrálně vytápěné domy a byty na sídlištích či v jiných koloniích. Přívod teplé vody – tedy topného média, je realizován pouze v topnou sezónu a mimo ni zůstává panel „odsouzen“ do role obyčejného a studeného věšáku. Pro takové případy je ale možné vybavit panel přídavným elektrickým vytápěním, které se pohodlně ovládá a není závislé na topné sezóně. Přídavné zařízení (nejčastěji v podobě elektrické tyče, která se zasune do těla panelu a rozehřeje jej ) se zcela jednoduše připojí do zásuvky jako fén a pak stačí nastavit požadovanou teplotu.