reklama

Pára takřka pro každého

Pobyt v parní lázni je prospěšný, nehodí se však pro každého. Lékaři ji vymlouvají kardiakům, hypertonikům, lidem s nádorovým onemocněním a onemocněním štítné žlázy, epileptikům a těm, kdo mají sklon ke kolapsům. Ale pokud mezi ně nepatříte, můžete ji mít i doma.

Pára se naopak doporučuje alergikům, astmatikům, pacientům s potížemi pohybového aparátu a trpícími svalovými problémy. Pobyt v páře může prospět lidem s chronickou obstrukční pulmonální nemocí, která způsobuje omezený průtok vzduchu v průduškách.

Parní lázeň

Taková v pravém slova smyslu regenerační terapie má pozitivní čisticí účinky – ve vlhkém teplém prostředí se otevírají póry a potem se vyplavují nečistoty z kůže. Délka pobytu v parní lázni není striktně dána, záleží na teplotě, vlhkosti i na fyzických předpokladech. Vždy ale platí: v parní lázni se musíte cítit příjemně. Bývá v ní kolem 40 až 50 °C a hodně vlhko (až 100 %). Tato kombinace vytváří klima příznivě působící na lidský organismus. V parní lázni se člověk sice výrazně potí, ale vlhkost vzduchu znemožňuje, aby se pot odpařoval, proto se tělo neochlazuje. Má taky příznivý vliv na hubnutí: pokud se zvedne tělesná teplota, zvýší se metabolismus a spálí se asi o 15 procent víc energie.

Různé druhy

Parní lázně, které si můžete zřídit doma, se dělí podle způsobu používání, designu a rozsahu výbavy na mnoho typů (aroma, turecká, laconium a další). Jsou si podobné, jen rozsah využití bývá různý.

Kabiny lze vybavit přídavnými zařízeními, které zesílí zážitek z parní lázně. Především aromapumpou, která dávkuje vonnou silici spolu s párou do prostoru. Kromě toho lze parní kabinu vybavit fontánou, masážní sprchou nebo spínačem, který „zařídí“ intenzivní tropický voňavý déšť nebo provoněné studené mrholení. Tento bioenergetický masážní program zahrnuje kromě páry, vůně a masáží i světelnou energii (chromoterapii).
Jak postavit doma parní lázeň?

Jsou dvě cesty: buď koupíte sprchový box vybavený parním generátorem, anebo si necháte vyzdít samostatný box osazený vyvíječem páry. První cesta je jednodušší: hydromasážní box slouží jako běžná sprchová kabina a v případě potřeby se zapne generátor zabudovaný přímo do konstrukce akrylátového výlisku. Vejde se prakticky do každé koupelny. Navíc (v této cenové kategorii) bývá vybaven i masážními tryskami, takže ho lze použít jako komplexni relaxační centrum.

Druhá cesta je složitější, předpokládá stavební úpravy, než ale začnete s úpravou prostoru pro stavbu, měli byste se spojit s výrobcem, který bude dodavatelem parní technologie. Součástí keramické parní kabiny jsou totiž i další zařízení, jako jsou sedátka, horský pramen či zdroj vody na polévání. A je možné vybavit ji stejným komfortem jako běžné exkluzivní parní kabiny: hvězdnou oblohou, rádiem s reproduktory či hadicí pro skotské střiky.

Radek Starý
Foto: Effegibi, Hansgrohe, Villeroy & Boch, Ravak, Hammam, Keramag

Publikováno: 12. 3. 2007, Autor: