Každý centimetr navíc se hodí. A při rekonstrukci koupelny v panelovém domě to platí dvojnásob. Připravili jsme pro vás deset tipů, jak vyzrát na omezený prostor a dopřát si koupelnu, která bude nejen praktická, ale ve které bude každé unavené tělo rádo relaxovat.
1. Do koupelny patří umyvadlo, i do malé koupelny doporučujeme minimální šířku 50 cm nebo vhodně zvolené rohové umyvadlo. Snadnou údržbu zajistí povrchová úprava, která omezí usazování nečistot – je nabízena nejen pro umyvadla či WC, ale také pro sprchové kouty.
2. Máte kriticky malou koupelnu? Pak použijte umývátka s malou hloubkou od zdi, například 23 cm, případně umístěte rohové umývátko v prostoru za dveřmi.
3. Prostor pod umyvadlem by bylo škoda nevyužít, do skříňky pod umyvadlo se vejde spousta nezbytností. Ideální je skříňka s dvířky, aby se dala zavřít. Závěsná skříňka umožní snadné vytření podlahy. Ne každá skříňka pasuje pod každé umyvadlo – vyplatí se navštívit odborníky, kteří pomohou nejen se skříňkou, ale vyberou také vhodné zrcadlo a vyřeší dostatečné osvětlení koupelny.
Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen
4. Ať už se rozhodnete koupelnu spojit s toaletou, nebo ponecháte obě místnosti samostatné, budete zřejmě potřebovat WC, které zabere málo místa, a přesto zůstane stále pohodlné na použití. Ideální je závěsné WC délky 50 nebo 52 cm od zdi. Vyšší komfort zajistí zpomalovací sedátko, v rodinách s malými dětmi je to také bezpečnější.
5. Není-li jiná možnost, lze WC umístit i do rohu, pro toto řešení existují například speciální rohová kombinační WC.
6. Při výběru vhodného WC a jeho plánovaného umístění dbejte na to, aby se i dospělý člověk mohl na WC pohodlně usadit a kolenům při sezení nepřekážely dveře nebo jiná překážka. Je vhodné, aby se dveře otevíraly směrem ven, a to i z bezpečnostních důvodů: udělá-li se někomu v koupelně špatně a spadne na podlahu, hrozí, že dveře zablokuje vlastním tělem a znemožní tak jejich otevření.
7. Správně vybraný sprchový kout ušetří prostor lépe než vana, minimální rozměr doporučujeme 80 x 80 cm. Čtvrtkruhový kout zabere méně místa než kout čtvercový. Pro sprchový kout lze však využít také niku, roh či zdánlivě nepoužitelný výklenek v koupelně. V takovém případě je vhodné se obrátit na odborníky a nechat si vytvořit řešení na míru.
8. Chcete ve sprše relaxovat? Základem je pohodlné sklopné sedátko a vhodně umístěné madlo, které ocení nejen starší členové domácnosti. Sprcha se však dá vybavit i tryskami, osvětlením, rádiem, dokonce speciální televizí…
9. Neobejdete se bez vany a místa není nazbyt? Můžete mít vanu pravoúhlou 140 x 70 cm, ve které se pohodlně umyjete, nebo zvolte vanu asymetrickou, která maximálně šetří drahocenný prostor. Pokud je místa více, lze doporučit také vanu rohovou s rozměry například jen 125 x 125 cm. Ležet se v ní dá úhlopříčně a nejen dětem přijde vhod vanové sedátko. Sprchování bez cákání litrů vody na zem umožní vhodně zvolená vanová zástěna.
10. Umístit vanu do soklu v malé koupelně to je mrhání místem. Nechcete-li vanu podezdít, můžete vybírat z van, ke kterým jsou k dostání čelní či boční panely. Panely nezaberou žádné místo, existují ve více barevných provedeních a umožňují rychlý přístup pod vanu.
Redakce
Zdroj: Sanitec
Publikováno: 25. 11. 2011, Autor: