Asi nepovažujete tak častou činnost, jakou je praní prádla, za žádnou velkou záhadu. Muži se jednoznačně domnívají, že je to banalita, kterou vyřeší pračka, zatímco ženy se přece jen snaží, aby prádlo bylo co nejdéle ve formě. Proto se často pokoušejí přijít správnému praní na kloub. Jak to tedy vlastně je?
Stačí dodržet pár zásad
Jde vám praní jako po másle, nebo se občas potýkáte s všelijakými problémy a s vypraným prádlem často nejste vůbec spokojení? Prádlo vám připadá seprané, a někdy dokonce zapáchá, přestože jste do pračky nalili dostatek aviváže? Ptáte se, co tedy máte udělat, abyste prádlo nezničili?
Možná vám pomůže pár triků popsaných v tomto článku. Když si je osvojíte, můžete dokonce prodloužit životnost svému oblečení, a tudíž výrazně ulevíte vaší peněžence. O co tedy jde?
Neignorujte cedulky na oblečení
Nejvíce vám o daném kousku prozradí sama cedulka. I když vás „kouše“ a při první možné příležitosti ji ustřihnete, nejdříve se podívejte, co je na ní napsáno. Každý materiál se pere jinak, každý kousek oblečení vyžaduje něco jiného. Takže před jednotlivým praním raději zkontrolujte, jestli oblečení opravdu dáváte prát na správný program, který je na cedulce doporučený výrobcem dané textilie.
Lepší je chladnější voda než horká
Pokud chcete ušetřit na nákladech v domácnosti, tento trik vás určitě potěší. Je dokázáno, že prádlu více škodí spíše teplá až horká voda než studená. Perte proto raději při nižších stupních. Nejenže to prádlu prospěje, ale navíc ušetříte za energii.
Pozor na prášek a aviváž
Hlavní důraz byste měli klást na prací prostředek. Výrobci na obalu přesně uvádějí, pro jaké teplotní rozmezí je přípravek určený. Nebudete se pak divit, že bílé prádlo nebude po vyprání v prášku určeném na prádlo barevné zrovna zářit bělostí. To samé samozřejmě platí pro prací gel či tablety.
A co teprve taková aviváž! Ta může vaše oblečení doslova zničit. To se týká především sportovního a zimního oblečení ze speciálních materiálů. Právě aviváž ničí jeho funkčnost, látka pak snadněji promokne a hůř odvádí pot.
Obraťte na ruby všechny kapsy
Před praním vždycky zkontrolujte kapsy. Velmi často tam totiž najdete něco, co do pračky rozhodně nepatří a co ji může buď zničit, nebo co poškodí samotné oblečení.
Šetřete si ruce
I když se vám může zdát praní v ruce šetrnější, není to tak. Ruční ždímání a „šudlání“ v ruce není (zvláště v případě moderních materiálů) to nejlepší, co prádlu můžete dopřát. To naopak ručním praním vyperete nejen špatně, ale některé druhy materiálů můžete dokonce poškodit.
Publikováno: 26. 3. 2019, Autor: autor: Ivana Kukalová