Rozmístění umyvadla, vany a sprchového koutu, případně WC, je často závislé na už rozvedené instalaci, odpadu či elektrických kabelů. A to všechno souvisí s věcí nejdůležitější – s rozměry samotné koupelny. Tentokrát pro vás však máme rady, týkající se toho, co by ještě nemělo v koupelně chybět a na co byste měli myslet, když zavěšujete na zeď umyvadlo nebo si pořizujete sprchu do sprchového koutu.
Mytí rukou by mělo být pohodlné
Umyvadlo by mělo být standardně ve výšce 80 až 85 centimetrů. Nesmíte však zapomenout, když si pořizujete umyvadlo na desce, že byste ji měli upevnit o něco níž, abyste se mohli v (na ní umístěném) umyvadle pohodlně umýt. Jinak je to samozřejmě v případě, že je umyvadlo naopak zapuštěné do skříňky. Tam není často od věci ji připevnit naopak o pár centimetrů výš.
V zrcadle byste se měli vidět
Zdá se vám to úsměvné? Přesto se často stává, že při zavěšování zrcadla se neberou v potaz všichni členové rodiny a nakonec v něm někdo vidí pouze část obličeje, zatímco jiný se musí mírně sehnout, aby viděl svůj celý účes. Proto je důležité si všechno předem proměřit a vyzkoušet.
A co dělat, když u vás doma je někdo malý a někdo zas vysoký? Elegantním řešením je co největší zrcadlo. Pak se v něm každý z vás určitě uvidí. Můžete si také do koupelny pořídit více zrcadel, abyste se u nich nemuseli každé ráno přetlačovat.
Se zrcadlem je však ještě jedna „potíž“. Trendy je umísťovat zrcadlo hned nad umyvadlo, za vodovodní kohoutky. Designéři to dělají proto, že odlesky povrchů baterií a zrcadlové plochy (často navíc ještě podsvícené) vypadají velmi atraktivně. Pokud však nemáte neustálé utírání kapek na zrcadle jako svého koníčka, raději se tomuto řešení vyhněte a zrcadlo si nechte přišroubovat o něco výše, kam se přece jen tak snadno stříkající voda nedostane.
Sprchové zástěny až ke stropu
Ať už se jedná o sprchovou zástěnu u sprchového koutu nebo u vany, ideální je, když jsou až ke stropu. Přece jen vám stříkající sprcha může vypadnout z ruky nebo ji nepozorovaně pustíte a vodu pak kvůli nízké zástěně budete mít po celé koupelně.
Možná si také budete klást otázku, zda vybrat sprchu ruční nebo hlavovou. Asi nejlepším řešením jsou sprchy kombinované, u nichž si můžete podle potřeby zvolit způsob, jakým se chcete sprchovat. Různé sprchové „vodopády“ a podobné zajímavosti jsou sice na první pohled atraktivní, ale zejména pro ženy, které si netouží při každém mytí namočit účes, asi i velmi nepraktické.
Co naopak praktické je, jsou sprchovací lavičky. Stačí třeba i jen malé sedátko, ale zajistíte si tím pohodlí, které určitě oceníte. Skvělým pomocníkem (a to nejen ve sprchovém koutě, ale také u umyvadla) jsou také různé výklenky, kam můžete odkládat mýdla, sprchové gely, šampony apod.
Beauty stolky a věšáky na ručníky
Možná se vám to na první pohled zdá zbytečné, ale máte-li v koupelně dost místa, kosmetický stolek a židlička se vám určitě budou hodit. Řešením je třeba si jen pořídit větší desku pod umyvadlo a vyhradit si na ní kousek pro kosmetické potřeby.
Věšáky a držáky na žínky či ručníky jsou v koupelně velmi důležitým doplňkem. Ještě dříve, než je přivrtáte, zamyslete se nad tím, co na ně budete věšet. Když jde jen o žínky a krátké ručníčky, můžete je pověsit tak, abyste je měli hned při ruce, ale držáky na velké osušky či věšáky, na které si občas hodláte pověsit třeba i dlouhý župan, musí být v dostatečné výšce, aby se vám „necoural“ po zemi. Proto jsou velmi oblíbené tzv. žebříky, které mají několik výhod. Například s nimi můžete podle potřeby manipulovat a často mívají i nastavitelnou výšku.
Publikováno: 30. 5. 2019, Autor: autor: Ivana Kukalová