Feng Shuei je častým tématem článků v poloodborných i jiných periodikách a publikacích. Mnohdy mají takové texty návodový charakter, snaží se nějakým způsobem ozřejmit co to vlastně ono Feng Shuei je, k čemu je a jak na to.
Feng Shuei je aplikace kosmologické nauky popisující fungování světa na problematiku bydlení, na uspořádání obytného interiéru atp. Předmětem takových teorií uváděných v praxi je pak harmonické splynutí člověka s jeho bezprostředním okolím a použití metod Feng Shuei pak ve výsledku vytváří (a nebo by mělo vytvořit) prostředí a dispozici, ve kterém se obyvatel cítí dobře, které jej bude respektovat, vnímat a se kterým bude v harmonickém a tedy svého druhu logickém vztahu. Je to stejné, jako když někdo hledá akordy, kterými by mohl doprovodit melodii písničky Ovčáci čtveráci. Budou to tedy akordy vycházející z logiky oné melodie a nikoliv tedy doprovod vypůjčený z jiné, sice také lidové, ale zcela odlišné písničky Skákal pes přes oves. Skutečnost, že akordy ze skákal psa se k ovčákům hodit nebudou, pozná zřejmě každý, zatím co zvolit ty správné, dokáže pravděpodobně jen poučený hudebník.
Feng shui bydlení: inspirativní fotogalerie
Feng Shui je hledání takových akordů a ona melodie je vlastně člověk, který chce být svým obytným interiérem vhodně a správně doprovázen.Podobné či analogické nauky nauce Feng Shuei, by zájemce mohl najít např. v Indii, o kterou se, stejně jako o jiné země z blízkého či dálného východu nebo přímo z tajemně znějícího Orientu, západ často a v jakých si vlnách excitace duchovnem interesuje. Je to přirozené a zároveň módní, stejně jako např. Buddhizmus aplikovaný uprostřed Evropy, kde vyznívá málem jako něco avantgardního a nezbytného pro výbavu nonkonformní mládeže. Konzumní západ je hladový po jakémkoliv autentickém zážitku a když vidí nějaký náboženský rituál, nebo ohně, divoké tanečníky atd., pak se v něm přirozeně něco probouzí: vždyť tohle jme v Evropě dělali kdysi také. Stejně tak spojení problematiky bydlení s kosmologickými principy, ying yang atp. získává auru málem záhadného a tdy přitažlivého.
O stejné cíle, které sleduje Feng Shuei, úspěšně usilovali architekti antického Řecka i křesťanského středověku, renesance či baroka. Totéž lze vlastně říct o jakékoliv architektuře, protože ta, je li funkční a tzv. v pořádku, pak respektuje člověka jako onu zmiňovanou melodii ovčáků čtveráku a nesnaží se jí doprovodit akordy ze skákal pes přes oves. Nicméně, západní kulturou přesycený nebo jinak odrazený zájemce bude jistě osloven spíše oním Orientem, který je ovoněný dálkou a tajemstvím. Pozor však na jeho vykladače. Když začne tzv. odborník na Feng Shuei se spirituálním výrazem mluvit o tom, že se vyčištěným a udržovaným sporákem dá přivolat bohatství, pak není něco v pořádku.
Publikováno: 21. 12. 2006, Autor: