Vytvořit si bydlení ve vlastním stylu bývá problém. Není snadné přijít na to, jak si interiér vybavit právě tak, aby opravdu ve výsledku odpovídal našim představám. A jak by vlastně mohlo vypadat např. tzv. romantické bydlení?
Romantiku si většinou tzv. děláme pomocí svíček a jiného intimního osvětlení, což jinými slovy znamená, že si požadovanou atmosféru dopřáváme pouze večer. Jak si ale zajistit ono „romantično“ i přes den? Je to v podstatě jednoduché. Budeme potřebovat naopak hodně světla, hodně bílé barvy a nebo třeba dlouhé splývavé závěsy. A pochopitelně, že to jde ještě jinak.
Romantické bydlení se dá v snadno vytvořit např. těmito způsoby
1.romantického efektu dosáhneme použitím historického a nebo historizujícího, čili historii napodobujícího nábytku, čímž se naše bydlení začne tvářit jakoby zámecky. Důležité ale je, aby vybavení nepůsobilo těžce. Lépe je tedy nábytek rozestavit volně a ne jím obestavit všechny čtyři stěny. Ideální je volit třeba tzv. „francouzský styl“, čili světle krémový nábytek.
2. romanticky také působí volný prostor se solitérními kusy nábytku. I moderní nábytek, zejména ve světlých barvách, bude působit romanticky, pokud bude „sám“. A samota v jistém smyslu romantická je.
Velká fotogalerie moderních interiérů
3. svým způsobem romanticky – mile a útulně působí staré selské vzory, zejména pak na textilních doplňcích typu polštáře na gauči. Ideální jsou pak „babičkovské“ kostkované červené nebo světle modré potahy a čalounění.
4.velmi romantické jsou bílé splývavé potahy, textilie typu závěs či záclona. Obecně platí, že bílá jako barva nábytku je svým způsobem tvůrce romantické atmosféry.
5. podobně pak působí tzv. kovaný nábytek, který je v zájmu vytvoření romantického interiéru záhodno doplnit polštáři a jinými doplňky, které svou textilní měkkostí budou kontrastní s materiálem kovu.
Red.
Foto La patio, Ferrus, Cappellini a archiv redakce
Publikováno: 10. 6. 2008, Autor: