Tajemství krásně rostoucích rostlin mají na svědomí květináče nové generace, v nichž se neodolatelně snoubí nádherný design a funkčnost
Obsahují totiž několik vylepšení, díky nimž se můžeme těšit z prospívajících rostlin a ani trochu si neumazat ruce od hlíny. Zároveň nám umožní klidnou dovolenou, aniž bychom museli trnout, zda ji naše květiny přežijí bez úhony.
Podle velikosti květináče a umístění zůstanou rostliny zásobeny vodou až dvanáct týdnů. To zajistí zavlažovací systém, plně integrován do praktické vyjímatelné vložky s ozdobným rámovým držadlem. To, že je třeba vodu doplnit, naznačí indikátor. Vodu s rozpuštěným hnojivem nalijeme do plnící šachty. Rostlina si ji postupně odebírá dle svých potřeb. Aby nedošlo k přemokření, o to se stará speciální dělící vrstva a dělící dno. Pokud květináč stojí venku, odšroubujeme ventil ve dně květináče a umožníme odtok přebytečné dešťové vody. Tímto způsobem samozavlažovací sada funguje i při silných deštích.
Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie
Mnohé květináče jsou značných rozměrů, a tedy velice těžké. Proto mají vespod sotva viditelné válečky nebo pojezdovou podložku s kolečky, která slouží ke snadné manipulaci. Snadná výměna osázení je umožněna díky vyjímatelnému vnitřnímu květináči. Pokud nám nevyhovuje klasická organická zemina, použijeme čistě minerální substráty. Skládají se z pemzy, zeolitu, lávy a hnojiva. Udržují nejen zásobu výživných látek, optimální pH, ale i potřebnou vzdušnost. Protože se jedná o poměrně sterilní anorganický materiál, odolává množení plísní.
S novými plastovými květináči rostlina přijme optimální množství vody a živin, nikdy nebude přelitá ani strádat nedostatkem vody. Zároveň dostane velkého konkurenta v hezkém, designovém květináči, který je sám o sobě krásným doplňkem zahrady, terasy nebo interiéru.
A znáte řeč květin? Čtěte ZDE.
Jindřiška Kodičková
Foto: archiv firmy Lechuza, www.lechuza.com
Publikováno: 13. 5. 2009, Autor: