Při zařizování obytného interiéru nemůže chybět jedna základní věc a tou je inspirace. A možná tím nejsilnějším zážitkem je návštěva v již vyřešeném bytě, kde si člověk může lidově řečeno osahat právě to, co se mu jeví jako zajímavé a stejně tak se pak dokáže vyvarovat chyb, kterých se podle něj pán domu či jeho architekt dopustil. Nicméně, řešíte dispozici bytu a máte hodně místa? Máte velký byt a nebo jen přemýšlíte nad tím, zdali např. spojit obývací pokoj s kuchyní? K čemu jsou podle vás interiérové příčky? Pojďte se podívat do bytu z dílny Kengo Kuma & Associates v Beijingu v Číně.
Trendem několika posledních let je „otevřený prostor“ , který zjednodušeně řečeno představuje obytný interiér řešený ve snaze minimalizovat počet pevných dělících příček. Cílem je dosáhnout maximálně velkého prostoru děleného jen hranicemi funkčního vymezení pomocí zařizovacích předmětů. Jednoduše řečeno to tedy znamená, že prostor bytu je členěn nikoliv tradiční stěnou s dveřmi, ale právě nábytkem, který jasně dává najevo, že např. tady je jídelna a kousek vedle se nachází obývací pokoj určený pohovkou, křeslem, knihovnou a TV obrazovkou. I malometrážní byt tak může být najednou velkorysým prostorem tvořeným jednou jedinou místností. Takové řešení ale vyžaduje něco jako odvahu a ochotu sdílet se spolubydlícím veškeré své soukromí. A nebo je nutné mít opravdu velký byt, ve kterém se mohou jeho uživatelé v podstatě snadno ztratit, případně si pořídit jednu vlastní místnost s vynálezem, kterému říkáme dveře. Ty je pak možné za sebou zavřít a užít si samoty. A jde to také s použitím posuvných příček. Prohlédněte si přiložené fotografie.
Velká inspirativní fotogalerie ložnic
Zkuste se zamyslet nad tím, nakolik..
1… potřebujete mít svou vlastní místnost v bytě, ve kterém žijete a nakolik používáte svůj byt jako prostředí, kde se naopak chcete stýkat se svým partnerem a vůbec přitom nepociťujete potřebu „zavřít za sebou dveře“
2… je reálné, že budete mít (ještě) děti. S (malými) dětmi je takové řešení obytného interiéru skutečně více než odvážné. Děti jsou hluční a rodiče si musí někdy odpočinout a lze jen těžko sladit životní rytmus malého dítěte a dospělého člověka v jednom otevřeném prostoru.
3… je vám milý pocit volnosti a nakolik vám vyhovuje spíše útulnost ve smyslu „malý ale pěkný“.
4… jste ochotni vůbec uvažovat nad tím, že bydlet se dá i jinak, tedy jinak, než jsme většinově zvyklí. Mimochodem, toto bydlení není výmysl moderní doby. Je to v podstatě návrat do časů nedávno minulých a to tím spíše, když se v interiéru používají na místo dělících příček posuvné stěny a závěsy. Podobným způsobem byly řešeny tradiční japonské stavby a stejně tak sály a komnaty paláců středověké a renesanční Evropy.
Další inspirace pro bydlení.
Red.
Foto: contemporist
Publikováno: 24. 8. 2009, Autor: