Loftové bydlení je pojem, kterým se označovalo nejdříve alternativní a později v podstatě luxusní či nadstandardní bydlení. Staré tovární haly a nebo jiné objekty určené k čemukoliv jinému, než jen k bydlení, se zásahem ruky architekta stávají někdy více a někdy méně výstředním obydlím. Jste nonkonformní a láká vás takové řešení? Pojďte na návštěvu do jednoho loftu v New Yorku, který byste si jinak asi těžko prohlédli.
Majitelé výjimečných nemovitostí nebývají příliš ochotní pustit novináře a potažmo pak veřejnost do svého soukromí. Jeden z mála způsobů, jak v takovém případě zpřístupnit čtenářům neobvyklou zkušenost a inspiraci, je použití propagačních a prezentačních materiálů architekta, který je autorem sledovaného projektu. Americká společnost Slade Architecture není na tamějším trhu žádným nováčkem a jejich „Greene Street Loft“ představuje v podstatě klasické pojetí loftového bydlení, kdy se nemaskuje původní industriální povaha prostoru a naopak se využívá pro navození svého druhu romantické atmosféry. Pojďte se podívat.
Bydlet v loftu? V loftu jako Greene Street Loft?
Greene Street Loft vznikl ve třetím podlaží původně provozní budovy z přelomu 19. a 20.století. I v tomto případě bylo nutné provést několik úprav tak, aby se vůbec mohlo začít uvažovat o uspokojivém obývání tak rozlehlého prostoru. Samotný byt vznikl vestavbou několika příček a buněk, které společně s nábytkem dávají jednotlivým částem bytu funkci a vytváří části užívané jako obývací pokoj či ložnice. Zároveň bylo dělení prostoru nutností z důvodů snížení nákladů na vytápění.
Velká inspirativní galerie loftů
Bydlet v loftu: romantické a komfortní
Původní nosné sloupy s bohatě zdobenými hlavicemi propůjčují loftu zvláštní atmosféru, podobně jako pestrá a zdánlivě neuspořádá směsice různých zařizovacích předmětů v čele s nábytkem, který je z hlavní částí v minimalistickém a slohu.
I přes rozlehlý prostor zvolili architekti jako základní barvu baru bílou, která, stejně jako ostatní světlé barvy, vytváří optický klam a dokáže prostředí „zvětšit“. Byt tak získává skutečně úctyhodných rozměrů. Snížením stropu se pak loft rozrostl do šířky a nabídl nebývalý komfort.
Zajímavým momentem, jenž stojí za pozornost, jsou výhledy z okna, kterými se nabízí pohled nikoliv na tovární haly, ale na obytné budovy centra New Yorku. Vytváří se tím dojem, že se návštěvník nenachází v postindustriálním prostoru, ale v nezvyklém a přitom vysoce komfortním a mimořádně velkém bytě. Bydlet v loftu v ventru metropole je skutečně výjimečné.
Další isnpirace pro bydlení ve článku Bílý byt v bílém domě: pojďte na návštěvu
Red.
foto contemporist.com
Publikováno: 3. 11. 2009, Autor: