Dominikánská Republika je svět, který je to mu našemu poměrně velmi vzdálený a platí to tím víc, čím více se v Evropě blíží teploty bodu mrazu. Pojďte na návštěvu do kamenného domu na mořském pobřeží, který pro mnohé z nás přestavuje ideál luxusního bydlení. Zapomeňte ale přitom na problémy vytápění. Impozantní stavba je inspirativní jako spojení moderní architektury a tradičních materiálů. A pochopitelně se snaží nabídnout příjemné, tedy stinné a chladivé trávení všedních i nevšedních dnů.
Tato výjimečná rezidenční stavba byla projektována španělským ateliérem A-cero Architecture. Na pozemku 7 000m2 vznikla obytná budova z kamene, řešená jako spojení moderní architektury, tradice a citlivého vztahu k okolí. Celý dům je otevřený směrem k pláži a nabízí množství stinného a velmi komfortního obytného exteriéru. Terasy s vestaveným nábytkem volně navazují na relativně stále ještě panenskou přírodu, které pak dominuje bílý písek, výrazná zeleň divoké vegetace a pochopitelně hluboká modř tamějšího pobřeží oceánu. Vypadá takto vaše představa luxusního bydlení?
Velká inspirativní fotogalerie luxusního bydlení!
Kámen je tradiční materiál, který byl postupně nahrazen materiály moderními. Stejně jako dřevo, má ale kámen silnou přitažlivost právě pro soudobé architekty, kteří v něm vidí dotek s něčím původním a přirozeným. Výsledný efekt spojení současné estetiky a takřka „pravěkého“ stavebního materiálu je velmi přesvědčivý.
Vyprázdněný interiér a luxusní bydlení
Interiér domu je v podstatě „prázdný“ a tedy zbavený všeho nadbytečného. Klasický problém „zabydlení“ je zde vyřešený pomocí výjimečné atmosféry vzniklé efektem velkorysého prostoru a působení všudypřítomného kamene. Interiér není nikterak zdobený a materiál stěn zůstává zcela „hrubý“. Příjemné, stinné prostředí, má i přes studenou povahu kamene zvláštní svěží charakter, přičemž důraz je potřeba klást právě na slovo „svěží“. Karibskému klimatu by ani neslušelo množství textilií a jiných zateplujících doplňků. Nábytek i jiné zařizující předměty se ve své barevnosti pohybují ve velmi malém intervalu od bílé ke světle krémové.
Dům je otevřený do krajiny nejen svým čelem a prosklenými plochami oken a dveří, ale i prostřednictvím celé řady nechráněných, tedy ani nezasklívaných průhledů do okolní krajiny. Interiér a exteriér tak přesvědčivým způsobem navzájem přeznívají a přechází jeden do druhého. A právě v tom je možné se inspirovat, třeba při tvorbě verandy, nebo obytné zimní zahrady. Neznamená to, že by se tuzemské stavby měly otevírat do krajiny způsobem, jako domy v Karibiku. Je to jiná krajina a námi navštívený dům představuje typ luxusního bydlení. Je ale možné uvažovat třeba o takovém zdánlivém detailu, jakým je orientovaný pohled z okna. Ne nadarmo se říká, že polovina kvality bydlení je dána jeho bezprostředním okolím a je také pravdou, že vybrat směr, který se uživatelé budou ze svého obydlí dívat ven, je velmi důležitou fází při projektování domu.
Další inspirace nejen pro luxusní bydlení ve článku Návštěva v Sieben Residence jako podzimní inspirace pro bydlení
Red.
Foto contemporist.com
Publikováno: 29. 12. 2009, Autor: