Téměř každý z nás při zařizování svého bydlení přemýšlí, čím by svůj nový domov nějak ozvláštnil. Někdo volí zajímavé barevné nástěnné kreace, jiný řeší svou originalitu pestrými textiliemi a někteří hledají zajímavé materiály. Ať už se to týká nábytku, podlahy, svítidel nebo stěn. Velice zajímavým prvkem v interiéru je kámen. A právě toto je téma k velkému zamyšlení.
Kámen dnes dostaneme ve stavebninách nebo ve specializovaných obchodních domech v mnoha podobách a barvách. Na výběr je štípaný nebo řezaný a broušený přírodní kámen – opuka, břidlice, pískovec nebo různé druhy říčních kamenů. Za nižší cenu – cca 900,-/m2 – můžeme pořídit řadu umělého kamene, k němuž se vyrábějí i rohové prvky. To vše ve věrných imitacích, včetně napodobenin cihelného zdiva.
Je zásadní rozdíl, jestli zařizujeme byt v městské zástavbě nebo rodinný dům. Ale ani experimentů v městském bytě se není třeba obávat. Spousta obyvatel bytů ve starších panelových domech své příbytky rekonstruuje. Ruší se stará umakartová bytová jádra, stará futra se vyměňují za nové dřevěné obložky a pokud se poradíme se statikem, můžeme se s odbornou firmou pustit i do bourání příček. Z maličkých pokojíčků tak dáme vzniknout prostorným místnostem, které se mnohdy prosvětlí a naprosto změní ráz celého bytu.
A kam s kamenným obkladem? Pokud pořídíme světlý odstín, nemusíme se ho bát použít na stěnu jídelního koutu. Jestliže vybouráme krajní části stěn mezi kuchyní a obývacím pokojem, vznikne úzká středová příčka, která si říká z obývací části o umístění kupříkladu nástěnné televize. A domyslíme-li ještě okolo televizního rámu sádrový kryt nepřímého osvitu, okolní stěnu obložíme kamenem a výsledný efekt je maximální. Podobně lze zútulnit i některou z částí stěn v ložnici nebo předsíni. Vzhledem k tomu, že jsou v panelových domech velkoformátová okna, nelze přemýšlet o velkoplošném kamenném obkladu. Tím bychom interiéru nepomohli, naopak bychom jej mohli strhnout až do kýčovité podoby. Navíc bychom celý pokoj opticky zmenšili, čímž bychom naprosto potlačili snahu o světlost a vzdušnost. Ale několika již zmíněnými kamennými detaily jistě svůj staronový příbytek přece jen oživíme.
Jinak si můžeme počínat v rodinném domě, kde je na experimenty s přírodním obkladem více prostoru. Lze zde téměř ve všech místnostech kombinovat kámen s různými materiály. Dřevěné římsy, ozdobná kování a sklo mohou být dokonale efektním prvkem, doprovázejícím kamenný krb, barové podnoží, oddělující kuchyni od obývacího pokoje nebo předsíňovou stěnu s rustikálními věšáky a fazetovým zrcadlem. A to vše se může prolínat s kamennými liniemi vnějšího obkladu domu nebo terasy. Velice příjemnou atmosféru pak dodají vodní a světelné efekty vně i uvnitř domu.
Autor: Miloslava Vobrubová – interiérová designérka
Foto:decodir.com, freshome.com,liveatstonecreek.com, parehe.com
Velká fotogalerie moderních interiérů
Publikováno: 10. 3. 2011, Autor: