reklama

Bílo-bílý interiér není nudný

Každá barva, která na světě existuje, má vlastní škálu odstínů, jejichž počet mnohdy sahá až do stovek tisíců různých barev. Některé z těchto tónů jsou na první pohled takřka identické, ale při bližším pohledu zjistíte, že se přece jen trochu liší.

Asi jen málokdo kdy přemýšlel nad tím, jaké by to bylo, zařídit si bílo – bílý interiér. Bláznivý nápad, kterým interiér odsoudíte k jednotvárnosti a chladné atmosféře? Ne. Pokud si dáte záležet na tom, abyste všechny aspekty daného interiéru sladili tak, že budou všechny použité tóny bílé barevné škály hrát dokonalou symfonii stylu. Bílá barva nejlépe odráží světlo – až 80 %, opticky zvětšuje prostor, dodává lehkost, vzdušnost a čistotu. Bílá barva je ideálním základem pro přípravu různě sytých odstínů základních barevných pigmentů v závislosti na poměru daného odstínu s bílou barvou v jejím nejsvětlejším odstínu.

Mnoho lidí se domnívá, že nejtmavším tónem bílé je černá. Není tomu tak. Černá barva má vlastí škálu odstínů.  Nejdůležitější věc, kterou bychom si měli uvědomit, je to, že náš byt není jen několik nezávislých místností, ale jeden celek je třeba k němu podle toho přistupovat. Měli bychom se vyhnout přílišným kontrastům, extrémním barevným přechodům, ale i přílišné fádnosti, nezajímavosti, a to obzvláště tehdy, pokud si budeme pohrávat se škálou bílé barvy.

Bílo-bílý interiér není nudný
Bílo-bílý interiér není nudný (Zdroj: )
Bílo-bílý interiér není nudný
Bílo-bílý interiér není nudný (Zdroj: )
Bílo-bílý interiér není nudný
Bílo-bílý interiér není nudný (Zdroj: )

Mezi nesčetnými odstíny bílé, pro které máme nejrůznější označení, rozlišujeme jako u všech barev dvě velké základní skupiny: odstíny studené a teplé. Chcete-li více zabřednout do světa interiérového designu a naučit se rozpoznávat několik konkrétních základních odstínů bílé barvy, pak jich pro vás také pár máme. Označení nejsou zcela doslovně přesná, mohou se lišit, ale pokud takto zmiňovanou barvu nazvete, měl by vám rozumět každý interiérový návrhář. Tak například, mezi základní stavební kameny bílé barevné škály rozhodně patří cukrově  bílá – je pronikavá a zářivá. Dále rozpoznáváme takzvanou zastřenou bílou, mnohdy také nazývanou špinavě bílou.

Tato „šmudla bílé palety“ trochu připomíná zapranou bílou barvu. Dalším evergreenem je kupříkladu sklovnatá neboli nebeská bílá/ běloba – tu si můžete představit jako zářivou, čistě bílou s jemným nádechem lehce modrého tónu. Zemitá bílá je zase specifická svou hutností, díky které dokáže, navzdory své světlosti, mnohdy přebít i mnohem tmavší barvy „v sousedství“.  Existuje také jakýsi „potravinový sektor“, kde vládnou odstíny, mnohdy nazývané mléčnou, smetanovou,  vaječnou, či krémovou barvou. Jsou to všechno odstíny s různou mírou intenzity okrového a žlutého stínu, jenž bílé propůjčuje znatelnou hřejivost. Z přírodní říše si propůjčujeme označení jako například shell-white neboli lasturová bílá, či barva mušlí. Sem také spadá takzvaná sépiově bílá anebo například oblíbená a známá slonová kost.

Lucie Sýkorová

Foto: architectureartdesigns.com, abduzeedo.com, tumblr.com

 

Publikováno: 22. 4. 2014, Autor: