Retro styl je okouzlující svým unikátně roztomilým a naivním způsobem, který umí dělat z neforemných a škaredých drobností ty nejkrásnější detaily. Jen pomocí retro stylu si můžete doma připadat třeba jako rock‘n’rollová superstar, a to aniž by vám to výrazně nabouralo rodinný rozpočet.
Nadupaná geometrie versus motivy tropického šílenství
V 60. letech zažívala geometrie slávu ve zcela novém světle a rozměru. Z nepříliš oblíbeného předmětu a školních lavic se hranoly, kvádry, koule a kužely promítly velmi výrazně i do interiérového designu a svůj prim hrály, obohaceny o lesklé povrchy a prazvláštní barvy, ve velkém především v interiérech tehdejších populárních hvězd pěveckého i hereckého nebe. Odvážné vzorování zútulní a zároveň zvýrazní prostor obývacího pokoje i dnes, pokud se rozhodnete, že chcete vyzkoušet hvězdný styl interiérů let šedesátých. Stojíte-li před volbou správného dekoru, je třeba dbát na barevné ladění celé dispozice. Pokud si vyberete kupříkladu tmavě červený, jednolité barvy na stěnu, vhodnou kombinací bude černobílá tapeta s květinovým nebo abstraktním vzorem, kterou coby solitérní pruh necháte vertikálně „téci“ kdekoliv na ploše zdi.
Psycho nebo nirvána?
Kruhy, trojúhelníky, čtverce, pruhy různých šířek, osmiúhelníku a lovecké motivymonumentálních rozměrů, které jakoby přecházely ze stěn do výrazných doplňků, textilií, koberců či nábytku. Ideální kombinací je opakování stejných vzorů či barev v různých částech interiéru. Vzory různých rozměrů do sebe zasahují nebo se opakují. Abychom se vyhnuli vizuální katastrofě, držme se zvolené barevnosti a stylu. Pokud však zatoužíte dodat retro stěnám kapku exkluzivity někdejších časů, textilní, vinylové či klasické papírové tapety s přidanými 3D prvky a náměty z komiksů vždy dodají interiéru výraz, osobitost, modernost a zejména originalitu. Zvolit můžete také takzvanou „šílenou batiku“ – jde o mix kontrastních barev, zpravidla se stáčejících, vlnících anebo jinak se do určitého obrazce shlukujících, a to za vzájemného vpíjení se jedna do druhé.
Ozdůbky a cinkrlata
Konečný výraz a přívětivost rebelského interiéru z let šedesátých docílíte také mimo jiné pomocí koberců, záclon, textilních doplňků, či posuvných, panelových závěsů. Barevná škála koberců je v současnosti tak pestrá, že ten pravý odstín si najde každý. Kdo má rád časté změny, vybere si oboustranný koberec s různými barvami a obrazci na obou stranách. Závěsy neslouží jen k překrývání oken a otvorů. Jejich hlavní funkcí je dekorativně dotvářet interiér a jeho vizuální charakter. Rozhodně byste také neměli zapomenout na rádio v typickém retro designu, rozličné sochy a plastiky, určené k solitérnímu zkrášlení prázdných koutů pokoje, které mohou mít někdy až abstraktně se vlnící a naddimenzované tvary. Jako dekorativní doplňky sehrají dokonale roli i výrazně velké brýle s barevnými obroučky, vystavené v několika barevných variantách na polici anebo nalepené na stěnu vedle sebe a ohraničené lesklou barevnou lepící páskou tak, aby vytvářely dojem plastického pop-artového obrazu ve stylu Andyho Warhola. Pokud budete chtít vizuální styl interiéru dokonalého idolu ze zlatých šedesátých dotáhnout do konce, neměli byste vynechat ani přehnaně řasené baldachýny nad postelí v ložnici a chybět nesmí ani bohaté obložení celého interiéru pestrobarevnými polštářky.
Lucie Sýkorová
Foto: trendir.com
Publikováno: 23. 9. 2014, Autor: