reklama

Novostavba Atriák u Olomouce: zahrada je součástí domu

REALIZACE Rodinný dům v Olomouci-Slavoníně vyniká naprostou jednoduchostí a účelností, která je maximálně podřízena propojení interiéru se zahradou. Jednoduché zařízení bytu koresponduje s minimalismem stavby a přesto je útulný hlavně díky použité dubové dýze, která prochází celým domem.

i (Zdroj: archiv redakce)
Novostavba Atriák u Olomouce: zahrada je součástí domu

Autory návrhu rodinného domu jsou Hana Horáková ze studia KAMKAB!NET a Jiří Vokřál za JVArchitekt. Cílem návrhu rodinného domu byla snaha vytvořit maximální soukromí pro obyvatele. Toho bylo dosaženo nezvyklým půdorysem domu, který se skládá ze tří křídel složených do písmene U s výhledem na jižní stranu pozemku a do vnitřního atria.

Hlavní vchod se nachází ve východním křídle budovy, které je napojeno na příjezdovou cestu. Vstup je zapuštěn domu a vytváří tak krytou verandu. V tomto křídle jsou situovány užitné prostory domu – pracovna (využívaná i jako pokoj pro hosty) s oknem na ulici, šatna, sprchový kout s WC, a technická místnost s prádelnou, které jsou přístupné přímo ze vstupní haly. V křídle se také nachází garáž.

Navazující severní křídlo domu slouží jako hlavní obytný prostor. Otevírá se na jih do soukromého atria, což zvětšuje vnitřní obytný prostor propojením s venkovním prostorem velkoformátovými okny. Součástí obytného prostoru je i jídelna s kuchyňským koutem, který je zakotven ve výklenku, do něhož je denní světlo přiváděno světlíkem. Kuchyně je tvořena bílými lakovanými deskami, v souladu je i podhled kuchyně, který svými spárami navazuje na spárořez desek kuchyňské linky. V případě potřeby může být kuchyň od obývacího prostoru oddělena posuvnými dveřmi.

Novostavba Atriák u Olomouce: zahrada je součástí domu
Novostavba Atriák u Olomouce: zahrada je součástí domu (Zdroj: )
Novostavba Atriák u Olomouce: zahrada je součástí domu
Novostavba Atriák u Olomouce: zahrada je součástí domu (Zdroj: )
Novostavba Atriák u Olomouce: zahrada je součástí domu
Novostavba Atriák u Olomouce: zahrada je součástí domu (Zdroj: )

Kde začíná zahrada?

Mezi obývacím prostorem a pohovkou se nachází jídelní stůl. Severní stěna obýváku se rozprostírá šikmo od půdorysu hlavní hmoty domu a je zakončena oknem s výhledem na příjezdovou cestu. Za obytným prostorem se skrytá od okolního prostoru se samostatným sociálním zázemím a šatnou nachází ložnice. Také ona má přímý vstup do atria.

Západní křídlo domu je určené pro dětské pokoje, které jsou volně připojeny k hlavnímu obytnému prostoru chodbou. Jejich okna jsou orientována do západní části zahrady. Od zahrady jsou dětské pokoje odděleny krytou terasou, která je zapuštěna do hmoty domu a vytváří přirozený ochranný štít. V horkých dnech zabraňují vstupu slunce a horka do pokojíků závěsy, které zároveň vytvářejí soukromí. Koupelna pro děti je situována na jižní straně křídla.

Dubová dýha spojuje interiér

Interiér propojuje motiv dubové dýhy, kterou najdete jak ve vstupní hale, tak na dveřích i ostatních dřevených prvcích domu. Dveře mezi halou a obývacím pokoji jsou prodloužené až ke stropu a jsou perforovány menšími kruhovými otvory, které korespondují s otvory na obvodové betonové zdi. Této detail je použit i na plotě. Kuchyň, koupelna a vstupní halou během dne osvětleny světlovody, které jsou osazeny LED proužky a v noci tak zároveň plní funkci interiérových svítidel.

Design domu se zakládá na jednoduchém kompaktním designu doplněném střízlivými okny. Vstup do domu je akcentován ustoupením závětří dovnitř hmoty domu. Ojedinělostí ve střízlivém objemovém řešení domu je půdorysné šikmé vystoupení stěny směrem k příjezdové komunikaci, které vytváří „kukátko“ – optickou vazbu obytného prostoru se vstupem. Jednoduchá základní hmota domu je uzavřena atikou domu z pohledového betonu. Skleněné tvarovky lemované kroužky z nerezové oceli uspořádané v pravidelném vzoru vytváří světelné body uvnitř domu a atria.

Pavilon jako oáza rodinné pohody

Povrch teras je vyroben z velkoplošnou betonovou dlažbou barvy pohledového betonu. Podlahové krytiny jsou většinou vyrobeny z polyuretanu s měkkou výplní světlých tónů. Koupelny jsou obloženy velkoformátovými keramickými obklady a dlažbami. Vnitřní stěny jsou většinou omítnuté s pestrými barvami, stěny v „kukátka“ jsou z benátského štuku.

O šíření tepla v domě se stará podlahové topení v domě, v koupelnách pak v kombinaci s designovými radiátory. O vytápění se stará tepelné čerpadlo z hlubinných vrtů. Dům je také vybaven systémem chlazení, elektronickým zabezpečovacím systémem a inteligentním řídicím systémem.

Ve druhé fázi výstavby byl na jižní straně pozemku vybudován pavilon, který s domem koresponduje jak geometrií tak výškou. Otevřený prostor mezi pavilonem a domem klade důraz na podélnou osu zahrady, která dále rozvíjí celkovou koncepci zahrady. Mezi několika solitérními stromy dominuje třešeň v zadní části zahrady a uzavírá osu v pohledu z ulice.

Rodinný dům Átriák

  • spoluautoři: Jiří Vokřál a Hana Horáková
  • spolupráce: Filip Balcar, Radim Horák
  • autorka zahradních úprav: Eva Wagnerová
  • statika: JPSTATIKA – Václav Přikryl
  • spolupráce na zahradním pavilonu: Peter Babka, Zdeněk Šuchma
  • vizualizace: Zdeněk Severa

Text z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto autor: Lukáš Němeček, Zdroj: KAMKAB!NET

Publikováno: 15. 3. 2016, Autor: