Pokud váš příbytek častujete přívlastky nemastný, neslaný a stále mlsně pokukujete po neotřelém prvku, co má za úkol osvěžit místnost, vsaďte na hřejivou přítomnost cihly.
I když si dnes i bez cihel můžeme nechat postavit dům (vysoké vlně popularity se například těší dřevostavby), tak jsme na ně v rámci zvelebování našeho obydlí rozhodně nezapomněli. A to vlastně ani nejde. Dříve bylo zcela normální cihly maskovat omítkou. Teď je tomu jinak. Cihly se na nás přiznaně koukají ze stěn, nahé, neomítnuté. A je to rozhodně skvělý nápad.
Pokud si na hlavní zeď v místnosti zvolíte cihly, můžete se těšit na skvělý estetický efekt. Se vkusem rozbíjí stereotyp stěn, vtáhnout vám domů zemité a teplé barvy a navíc jsou odjakživa symbolem bydlení a ruční práce. Na zajímavosti dává stěně z cihel také fakt, že světlé spáry s načervenalou hnědou či béžovou slušivě kontrastují.
Jak na to?
Pokud v bytě chcete mít motiv obnažených cihel, nemusíte pracně otloukat omítku. Nutno podotknout, že například v pronájmu byste si tuto proměnu prostě nemohli dovolit. Rychlé a efektivní jsou například tapety s motivem cihel. Můžete si vybrat hned z několika barevných provedení, a to podle odstínu přilehlých stěn. Počítat ale musíte s tím, že jakmile do interiéru zasadíte cihly, pokoj rázem potemní. Proto se doporučuje zbylé stěny zahalit do světlejších tónů, jako je sněhově bílá, béžová, písková, krémová nebo s nádechem do lososova.
Představu o cihlové stěně splníte také za pomoci tzv. vnitřních obkladů. Ty nejčastěji najdou uplatnění v obývacím pokoji nebo kuchyni, zvláště sluší krbu, ale prakticky jimi můžete obložit jakoukoli místnost v domě. Cenově výhodnější jsou obklady ze sádry, kde se ale musí počítat s tím, že místnost musí disponovat stálou teplotou, kde se nevyskytuje vlhkost. Naopak bez omezení je varianta z umělého kamene.
Kouzlo cihlových stěn je hojně využívané také v tematicky laděných restauracích nebo kolibách, kde se hraje na přírodní materiál s kombinací nestárnoucího dřeva.
Kuchyně jako ve staré Anglii
Dáváte přednost klasice a flirtujete s myšlenkou si kuchyň zařídit s odkazem rustikálního designu? Pak vám může motiv cihly posloužit jako dokonalý dekorační prvek. A kam s ním? Pozvěte ho na stěnu (klidně i po celé místnosti) nebo tam, kde bylo v plánu obložení z kachliček. Tedy v oblasti kuchyňské linky, kolem digestoře, nebo si z klasických nenahozených cihel vystavte kuchyňský pult. V tomto případě je ale nutné cihly ošetřit speciálními přípravky pro znásobení lesku, aby se předešlo drolení spár, posílila se jejich stálost a také, aby cihly „nepouštěly“ barvu. Své místo ale mohou zaujmout také u stěny s jídelním stolem, kde mohou dokonale suplovat nástěnný obraz.
Tip LIVING.CZ: Efekt staroanglické kuchyně povzbudí také měděné nádobí. Pokud jej máte, neschovávejte ho ve skřínkách, ale jednotlivým kouskům dejte zazářit na závěsném roštu.
Pokud preferujete spíše modernu, taktéž se cihel nemusíte vzdát. V moderním pojetí vypadají skvěle spolu s bílou barvou a prvky nerezu nebo stříbřitého chromu.
Nevšední obývák: kožená sedačka a na dubovém stolku karafa s whisky
Přítomnost obnažené cihlové stěny nebo cihlových obkladů či pásků má rozhodně také v obývacích pokojích nezastupitelné místo. A dá se také říci, že s jejich texturou do pokoje vstoupí nádech okázalého luxusu, který hravě povzbudíte koženou sedací soupravou v černé nebo kontrastní bílé či béžové barvě. Rozhodně nešlápnete vedle, pokud opěrky u křesla nebo pohovky budou navíc zdobeny dřevěným prvkem. Dokonale jimi zvýrazníte také stěnu nad krbovou římsou, krb či samotný oblouk dělicí kuchyň s obývákem.
A pokud chcete, aby bylo luxusu učiněno za dost, pozvěte na barový pult skleněnou karafu, ve které bude čekat na ochutnání špičkový koňak, irská whisky nebo francouzský likér.
Nemusíte ale cihly mít jedině ve výše uvedených místnostech, pokud jejich strukturu s nápadem a promyšleně zasadíte do interiéru, nemůžete šlápnout vedle. Někdo pokryje fototapetou se vzorem cihel hlavní stěnu ložnice, jiný s nimi obloží kout v pracovně. Je na vás, s jakým způsobem si s mocí cihel vyhrajete.
Text: Zelnitiusová Leka
Foto: Pinterest.com, Shutterstock.com
Publikováno: 6. 4. 2016, Autor: