reklama

Klasický interiér nikdy nevyjde z módy. Jak si ho stylově zařídit?

Klasický styl je elegantní, nadčasový a musí mít šmrnc. Nemá jen jednu podobu, kouzelné jsou třeba francouzský „opotřebovaný“ styl Shabby chic, holandský Bric-à-brac nebo viktoriánský. Jak si je pořídit ve svém bydlení? Následující tipy vám pomohou vytvořit interiér s výrazným charakterem!

i (Zdroj: archiv redakce)
Klasický interiér nikdy nevyjde z módy. Jak si ho stylově zařídit?

Měkké barvy jsou typické

Styl Shabby chic neboli „šabyšík“ je kouzelný pro svou zdánlivou omšelost. Tento interiér se vyznačuje měkkými a teplými barevné odstíny. Jako základ volíme neutrální tóny přírodních a zemitých barev, vedle nich se dobře daří starorůžové, modré a fialové.

Je-li vaším cílem spíše styl Bric-à-brac, je vhodné se vyhnout tvrdým, jasným barvám a soustředit se spíše na měkké tóny. K dosažení kontrastu pak slouží především šedá a špinavě bílá.

Interiér ve viktoriánském duchu si pro změnu výborně rozumí se stříbrnými a bronzovými detaily.

Podlaha dělá byt

To je zkrátka fakt a šidit na ní nebo jí nevěnovat náležitou pozornost, se nevyplácí. Elegantní nadčasové interiéry jsou neodmyslitelně spojeny s bytelnou dřevěnou podlahou, jejíž přirozenou krásu a teplo nic nenahradí. Robustní podlaha vydrží dlouhá léta a její charakter se časem umocňuje.

V interiérech ve stylu Shabby chic nebo Bric-à-brac hrají prim spíše světlejší podlahy. Například zlatavá barva dubu nebo prkna s nádechem šedé či bílé, které pomohou místnost prosvětlit a opticky zvětšit, jsou tou pravou volbou. Podlaha ve viktoriánském duchu zase vyžaduje jiný přístup, který charakterizují hnědé a teplé barvy podtrhující autenticitu přírodního produktu.

Nábytek s fortelem

Stejně jako na podlaze se dřevo objevuje i na nábytku. Ve viktoriánském interiéru jsou typické tmavé druhy dřev jako například mahagon a dub. Velké kusy nábytku jsou masivní knihovny, sekretáře, stoly i židle. Doplňují je mohutné svícny a sezení v klasickém stylu, rozšířená je například pohovka Chesterfield v tmavě hnědé kůži. Právě stylová velkolepost je podstatou viktoriánského přístupu.

V interiéru Bric-à-brac najdeme starožitné nebo historizující prvky plné křivek a kudrlinek, které mu vdechnou jistý romantický styl. Při výběru nábytku jsou klíčovými barvami přírodní a pastelové.

Shabby chic si zakládá na stylovosti, ale nikoli dokonalosti, a to by se mělo projevit i ve výběru nábytku. Ideálních výsledků dosáhnete kombinací bílých dřevěných kusů a starožitností s modernějšími prvky. Tu pravou míru autenticity zajistí „větrem ošlehané“ kousky, které navodí atmosféru dávno zašlých časů. Nábytek se vyznačuje zakřivenými nohami stolů a židlí.

U všech zmíněných pojetí se nebojte jednoduchého a klidného přístupu. Jednoduchost je klíčem k vytvoření klasického prostoru, který je zároveň útulný i harmonický.

Klasický interiér nikdy nevyjde z módy. Jak si ho stylově zařídit?
Klasický interiér nikdy nevyjde z módy. Jak si ho stylově zařídit? (Zdroj: )
Klasický interiér nikdy nevyjde z módy. Jak si ho stylově zařídit?
Klasický interiér nikdy nevyjde z módy. Jak si ho stylově zařídit? (Zdroj: )
Klasický interiér nikdy nevyjde z módy. Jak si ho stylově zařídit?
Klasický interiér nikdy nevyjde z módy. Jak si ho stylově zařídit? (Zdroj: )

Přeplácaností ničeho nedocílíte

Žádný interiér se neobejde bez vhodných doplňků a i v klasice, nebo zvláště v ní platí, že méně může být více. Barvy doplňků by měly být v souladu s harmonickým zbytkem interiéru, proto se vyhněte jasným výrazným barvám, které se zbytkem místnosti nedoplňují.

Sametové a krajkové polštářky, květinové vzory, nostalgická stínidla, stříbrné tácy a vázy: Na stylu Shabby chic je báječné to, že vše se vším nemusí vždy dokonale ladit. Ideálem jsou přírodní materiály jevící nepokryté známky stáří, jako jsou škrábance, odřený nátěr nebo holé hrany.

Bleší trhy jsou nákupním domem

Více autentických kousků ulovíte v bazarech nebo na bleších trzích než v obchodním domě. Zvláště interiér Bric-à-brac tam najdete celý, i když to bude chvíli trvat. Domáckou atmosféru navodí měkké přírodní tkaniny jako bavlna či len, jemné květinové vzory a pastelové přehozy. Lilie, růže či hyacinty vyvedené v měkkých barvách výborně doplní celek a vnesou do vašeho domova dotek živé přírody.

„Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv styl, dejte při kombinování nábytku a doplňků na vlastní cit a úsudek, interiér bude koneckonců sloužit především vám. Jeho osobitost kromě doplňků dokážou skvěle doplnit rodinné fotografie nebo vkusné suvenýry z cest. Každý takový předmět s sebou nese příjemnou vzpomínku či zážitek. A o tom je pocit domova,“ říká designér Marek Poddaný ze studia Senso Design.

Viktoriánský styl si žádá robustní materiály. Příjemné je, že hutné tkaniny, lustry a tmavé tapety s květinovým vzorem výborně ladí s teplým a tmavým dřevem nábytku a podlahy.

Nebojte se ho, přežije vás

Klasický interiér je stylový, neplete si ho s mohutným neohrabaným rádoby historizujícím nábytkem, který známe z obchoďáků a obývá tolik českých domácností. Naopak, je čistý, bez zbytečností a uhlazený, ale v žádném případě není zastaralý ani nekopíruje zámecké interiéry. Pomíjivé trendy na něj mají jen minimální vliv a jeho síla vyvěrá z důvěrné známosti.

Chcete-li takového stylu dosáhnout, je vhodné nenechat se zlákat pomíjivými trendy, držet svou fantazii na uzdě a vybírat si prvky schopné obstát ve zkoušce časem.

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: Quick-Step

Publikováno: 28. 4. 2016, Autor: