reklama

Podle dřeva poznáte styl interiéru. Kam patří mahagon a kam rustikální patina?

Jednotlivé módní styly bydlení jsou si v lecčem podobné – odkazují k tradici a přírodě. Mnohé z nich se prolínají a používají stejné prvky. Ale něco je pevně dané – do koloniálního stylu nepatří borovice, ale mahagon, masivní dřevo milují všechny. Inspirujte se jednotlivými styly bydlení a dřevěný dekor vždy vybírejte tak, aby s daným stylem korespondoval.

i (Zdroj: archiv redakce)
Podle dřeva poznáte styl interiéru. Kam patří mahagon a kam rustikální patina?

Koloniální styl miluje tvrdé exotické dřevo

Současný koloniální styl je vlastně obdobou starožitného stylu, který se velmi rád inspiruje pozdní koloniální érou a největším rozkvětem kolonií, tedy 17. a 18. stoletím. Bral to nejlepší z kolonizovaných zemí a kombinoval to s evropským nábytkem. Proto existuje tolik různých podob – jinak vypadá interiér ovlivněný Orientem, Afrikou nebo Amerikou.

Tento styl se vyvíjel po staletí a každá generace i destinace do něho přispěla s něčím novým, ale citlivě s ohledem na stávající, aniž by ničila to, co bylo před ní. Koloniální interiér představuje luxus a slušnost, bohatství a velikost. Typickými znaky jsou uměřenost, uklizené prostory, dokonalost.

Zatímco Evropané si potrpěli na ozdobené dřevěné kousky, americká verze je typická jednoduššími tvary. Obě varianty však spojuje zájem o masivní dřevěný nábytek. „Ke koloniálnímu stylu se hodí tvrdý typ dřeva, jako je javor, ořech, mahagon, teak nebo palisandr,“ vysvětlila Petra Triščíková z e-shopu MT nábytek.

Provence určuje neopracované a bílé dřevo

Synonymem útulnosti je styl středomořského pobřeží Francie, pro něhož se vžil název tamního kraje provoněného levandulí – Provence. Neopracované dřevo, kámen, starý nábytek udržovaný po předcích, ale s patřičnou patinou, jednoduchost a zemitost drsného venkovského kraje – to jsou charakteristické znaky, díky kterým ho bezpečně poznáte.

Když budete zařizovat svůj interiér inspirovaný Provence, nesmí v něm chybět neopracované dřevo ve své přírodní formě nebo nábytek v jemné bílé barvě. Aby byl efekt venkovského sídla umocněný, vybírejte kousky jakoby zašlé věkem. Přírodní odstíny nábytku pak můžete zvýraznit doplňky v pastelových barvách.

Podle dřeva poznáte styl interiéru. Kam patří mahagon a kam rustikální patina?
Podle dřeva poznáte styl interiéru. Kam patří mahagon a kam rustikální patina? (Zdroj: )
Podle dřeva poznáte styl interiéru. Kam patří mahagon a kam rustikální patina?
Podle dřeva poznáte styl interiéru. Kam patří mahagon a kam rustikální patina? (Zdroj: )
Podle dřeva poznáte styl interiéru. Kam patří mahagon a kam rustikální patina?
Podle dřeva poznáte styl interiéru. Kam patří mahagon a kam rustikální patina? (Zdroj: )

Skandinávie miluje bílou a jednoduchost

Skandinávský styl si domů přinesou všichni, kteří upřednostňují jednoduchost, vzdušnost, eleganci i nadčasovost, což se odráží i při volbě dřeva do interiérů. Všechny využívané materiály i barvy odkazují k přímému propojení bydlení s přírodou. „Pro severský styl je typická světlá skandinávská borovice, která rychle roste a velice dobře se s ní pracuje. Borovici můžete využít též k produkci palet, které tento styl bydlení skvěle okoření,“ radí Petra Triščíková z největšího tuzemského e-shopu s nábytkem MT nábytek.

Ducha Skandinávie vhodně doplníte vybavením z břízy či buku, nesmí chybět výrazně barevné akcenty, ale v základ tvoří neutrální odstíny šedé a hnědé. Na stěnách vládne bílá, která pomáhá prosvětlit byty, kterým se většinu roku zoufale nedostává přirozeného světla. Proto je tento styl vhodný i do našich klimatických podmínek.

Moderní rustikální styl si na nic nehraje

Žádné obloučky nebo ornamenty, naopak jednoduché police nejlépe z neopracovaných fošen ideálně s kůrou – tak vypadá moderní rustikální bydlení, které přímo odkazuje k přírodě, lesu a venkovu. Můžete si nechat nařezat police přímo na pile, místo klasických otočných dveří požádejte truhláře o výrobu dveří stlučených z prken s otevíráním na kolejnici, jaká byla dříve k vidění pouze ve stodolách.

Nejtypičtější je totiž pro tento styl využívání surových přírodních materiálů, které můžete ozvláštnit technikou kartáčování. Dřevo pak získá požadovanou patinu a působí opracovaným dojmem. Kromě hojně používané borovice, která v podobě rustikálního nábytku dodává interiéru i typickou vůni, je vhodným dřevem též osika, červený či bílý cedr nebo dub.

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: MT nábytek, Pinsterest, Shutterstock.com

Publikováno: 25. 5. 2016, Autor: