reklama

Světlo jako součást obytného prostoru

V létě jsme si představili lampy a závěsná svítidla, která vnášejí do bytu romantickou notu, i když ctí současný moderní přístup. Dnes se tedy zaměříme na současnou produkci, která nedělá kompromisy. Je moderní nejen funkcí, ale i vzhledem.

i (Zdroj: archiv redakce)
Světlo jako součást obytného prostoru

Možná se to někdy zdá až přehnané – jen tyčka, drát, koulička, a jinak nic. Když se ale podíváte na světlo jako na předmět, který má sloužit, pak můžete ty neosobní, strohé tvary vzít na milost, protože leccos dokáží.

Kreslení obrazců

Tím divadlem, které uspokojí touhu vašeho oka vidět rozmanitější tvary, obstará stěna, hra, kterou na ní světelný zdroj rozehraje. Jednou, věrna předloze, zobrazí ta nicotná lampička na stěně opravdové stínidlo ve tvaru, který prostě známe – a tudíž i žádáme, jindy zcela prakticky rozzáří rám zrcadla v koupelně, takže se opravdu dobře (a lichotivě bez ostrých stínů) vidíte.

Svítí malé přídavné stolky i další malý nábytek, svorně vrhají jemné záření na podlahu, v čistých liniích police se objeví podobná zář, který prosvětluje interiér. I strohost může být zajímavá.

Světlo jako součást obytného prostoru
Světlo jako součást obytného prostoru (Zdroj: )
Světlo jako součást obytného prostoru
Světlo jako součást obytného prostoru (Zdroj: )
Světlo jako součást obytného prostoru
Světlo jako součást obytného prostoru (Zdroj: )

Zprostředkování

Na Euroluce bylo mezi funkčními lampami i plno skleněných objektů. Mohly mít geometrické tvary – nejčastěji pravidelné koule, ale i různě zploštělé oválné podoby či zcela konkrétní figurální tvar. Všechny ty skleněné předměty lámou krásně světlo, až oči přecházejí. Konkrétní, jednoduše stylizovaná zvířátka, zase malé bodové zdroje hezky prozařují, takže je na poličce nepřehlédnete, a jsou dobrým orientačním světlem.

Geometrie i fantazie

Nejde tedy jen o minimalismus, i když by to tak na první pohled mohlo vypadat. Když se světlo rozsvítí, nastupuje druhý plán, a vy si užíváte. Všichni už známe nový kánon, že nad velkým jídelním stolem, kde se ideálně schází rodina, má být raději víc zdrojů svítidel, ne jen jedna lampa. Přibývá k nim možnost, mít jich ještě víc, ale drobných, ne moc nápadných.

Rozhodně nemůžeme přehlédnout zálibu v sestavování zajímavých konstrukcí, které jako by přišly za námi z hodiny geometrie, kdy jsme se snažili stvořit něco takového s pomocí kružítka, pravítka a příložníku (to u tabule). Tam ovšem většinou jeden – velmi nápadný světelný objekt – plně stačí. Jako protipól geometrii jsou tu naopak fantaskní abstraktní tvary, které vám nabídnou možnost rozjasnit třeba halu svítícími větvemi …

Světlo – a jeho designéři – buďte pochváleni.

Text: Vladimíra Storchová

Publikováno: 19. 9. 2016, Autor: