reklama

Praktické a krásné luxfery

Luxfery – skleněné tvárnice – zažívají v současné architektuře renesanci. Využívají se v exteriéru i interiéru, prosvětlují chodby, kuchyně, koupelny i obytné prostory a také různé veřejné prostory. Lze z nich vytvořit celé stěny, průhledy či je použít k rozdělení prostor. V každém případě se stanou nepřehlédnutelnou dominantou interiéru.

i (Zdroj: archiv redakce)
Praktické a krásné luxfery

Stěny z luxfer se většinou staví rovné, zajímavě ale vypadají i postavené do mírného oblouku. Z horizontálních luxfer je možné udělat neotřele vypadající podlahu nebo i strop.

Luxfery dokonale zachovají přirozené světlo, a pokud se tak oddělí například kuchyň bez okna od obývací části s oknem, není z jedné prostory do druhé vidět, ale dostačující část světla se do kuchyně dostane. Podobným způsobem se prosvětlují i komory, koupelny, chodby, garáže… použití luxfer je v podstatě neomezené a záleží jen na fantazii architekta nebo uživatele.

Druhy luxfer v současnosti

Nejvíce světla propouští čiré luxfery, stále častěji se ale používají barevné kombinace. Odraz světla je možné ještě zvýšit použitím lesklých tvárnic se speciálním nástřikem. Pokud ale není velký průchod světla nutný, jsou nejlepší luxfery matové s pískovaným nebo leptaným povrchem.

Vzorované luxfery umožňují si hrát se světlem a prostorem. Luxfery s mřížkami nebo vlnkami totiž prostor za stěnou deformují a při správném použití pak vznikají zajímavé dekorační prvky, a pokud na hranu luxfer umístíte LED diody, vytvoříte další světelný efekt.

Luxfery se vyrábí v základním rozměru 19 x 19 x 8 centimetrů a v čirém provedení jedna stojí od 49 Kč. Barevné jsou samozřejmě o něco dražší. V dostání jsou i luxfery obdélníkové a protipožární, ukončovací do prostoru i rohové, které báječně prosvětlí rohy místností.

Montáž je snadná

Skleněné tvárnice se spojují velmi jednoduše, nejlepší je použít speciální směs, doporučenou jejich výrobcem. Při sestavování se používají 2,5 nebo 10 milimetrové distanční křížky, které se využívají i při obkládání dlaždicemi nebo pokládání dlažby. Všechny spáry jsou pak naprosto stejné.

Další možností je spojení luxfer tzv. na sucho zaklapnutím do speciálních profilů. Při tomto druhu montáže je potřeba jen spárovací hmota na konečnou úpravu spár. Ve vlhkých prostorách by samozřejmě měla být silikonová.

Pokud si někdo chce luxfery sestavit sám, může využít montážní sadu Block Lock, v které najde vymezovací profily z plastu, lepidlo v tubě a snadno pochopitelný návod. Tyto sady jsou k dostání v několika velikostech podle počtu použitých luxfer od 10 do 50 kusů. Vymezovací profily se připevní ke stěně a luxfery se pak jednoduše lepí přímo na ně.

Sedm dobrých důvodů, proč mít luxfery

  • Luxfery jsou zajímavým dekoračním a zároveň praktickým prvkem v téměř každém interiéru i exteriéru.
  • Báječně prosvětlí prostory bez oken – chodby, předsíně, koupelny, toalety, garáže, sklepy…
  • Dokonale zvukově izolují vnitřní i venkovní prostory.
  • Mají perfektní tepelně izolační vlastnosti.
  • Jsou velmi odolné proti ohni – plamenům vydrží vzdorovat až 90 minut. Jsou tedy velmi vhodné například do garáže nebo dílny.
  • Luxfery jsou cenově dostupné, jejich rozměry jsou praktické.
  • Montáž i konečná úprava je snadná, velmi dobře se udržují.

Text: Zdeněk Urban
Foto: www.glassblocks.cz, ZdeUrb

Publikováno: 5. 10. 2016, Autor:

Mohlo by vás dále zajímat

Vychytané karafy z luxfer

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Luxfery se v minulosti používaly ve stavebnictví jako dekorace interiérů i exteriérů. Napadlo by vás, že se z obyčejné luxfery může stát dekorativní a funkční karafa?