reklama

Jak se staví sen z neobývaného podkroví pro dvě děti

Radek a Jindřiška vyrůstají u babičky a dědy, jsou šťastní a rozhodně si na nic nestěžují, snad jen by potřebovali každý svůj pokoj, protože dohromady nemají ani jeden. Spí s dědou v posteli. Jejich království vznikne v podkroví a designéři náležitě využijí atmosféru starých trámů a šikmých ploch.

Děti potřebují své soukromí, musí mít místo, kde se mohou učit, zvát si kamarády nebo jen odpočívat. Ne vždy je to ale možné. Tak jako v případě Jindřišky a Radka, které mají v pěstounské péči prarodiče. Společně obývají starý venkovský dům, jehož současné uspořádání dětem žádné soukromí neumožňuje a prarodičům se na rekonstrukci nedostává peněz. To by důvod přihlásit se do pořadu Jak se staví sen.

Velké stavění

Designéři využili podkroví, kde byla jen malá ložnice, v níž spávala babička, a půda. Designéři Kamila Douděrová a František Kobližka k tomu říkají: „Otevřením do krovu se celý prostor neuvěřitelně zvětšil, a to tak, až nás to samotné hodně překvapilo. Byli jsme vážně jinde! Hlavně ta výška! Skoro nám bylo ,lítoʻ tam postavit tu příčku a rozdělit ho na dva pokojíky.“

Nejvíce oceňují využití prostoru a hlavně, že se pokaždé dokázali „trefit, aby to vyšlo“: „V této proměně si po stránce designu ceníme vítězství nad hmotou. V podkroví si při rekonstrukci nelze úplně představit, kde se ty roviny a šikminy skutečně protnou, kam přesně vyjde trám a jak to bude nakonec celé působit. Myslím, že jsme to místo zvedli, kam až to šlo, využili každý kout. Krovem tohoto podkroví je už jen obloha.“

Jak se staví sen z neobývaného podkroví pro dvě děti
i (Zdroj: FTV Prima)
Jak se staví sen z neobývaného podkroví pro dvě děti

Jak vyřešit prostor

Kamila s Františkem přiznávají, že nápad nepřišel hned. „Intuitivně jsme tušili, že nechceme bourat stávající okno ve štítu, dělat nové a rozdělit prostor na dvě symetrické poloviny. Chtělo to něco navíc. A tak jsme zapojili i malý pokoj u schodiště a celé to proměnili jinak, než by se čekalo. Zásadní problém stávajícího stavu byla konstrukce krovu. Dalším problémem bylo zateplení, které zcela chybělo, podkroví v zimě určitě promrzalo a bylo k bydlení v této podobě nevhodné,“ popisují náročnost a množství stavebních prací, které bylo třeba udělat.

Očima designérů

A jak tedy hodnotí designérská dvojice celou proměnu po dokončení? „Styl proměny je založen na určitém kontrastu původní konstrukce krovu, kterou jsme do interiéru přiznali, a vybavení pokojů, které působí měkce a útulně. Drželi jsme se jednoduchosti (bílá malba x původní trámy) a k tomu jsme volili zajímavé prvky nábytku, provazová svítidla a tapety v dekoru postaršeného barevného dřeva. Pro dotvoření pokojů jsme si vybrali jednu hlavní barvu, kterou mají děti rády, a tím jsme pokojíky i přiřadily klukovi nebo holce.“

Premiéru posledního dílu nové série „Jak se staví sen“ uvidíte v pondělí 26. června ve 22.40 na Primě.

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Publikováno: 23. 6. 2017, Autor:

Mohlo by vás dále zajímat

Na stavbě pokračují práce na konstrukcích sádrokartonu v koupelně v podkroví

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Budeme montovat akustické příčky v podkroví. Suchá výstavba a Habito na jednom místě, prostě všude "samej sádroš". Akustickou příčku jsme zvolili pro zvukový komfort v podkroví. A tak už bude mít Karel skoro hotovou další koupelnu v podkroví.