reklama

V paneláku přiznali úplně vše a stěny odkryli až na beton. Stvořili syrový industriální interiér

Co myslíte, dá se udělat přednost z klasických panelů, které se používaly po léta ke stavbě bytových domů? Možná budete překvapeni, ale odpověď zní „ano“. Podívejte se, jak to dopadlo.

i (Zdroj: Traga)
V paneláku přiznali úplně vše a stěny odkryli až na beton. Stvořili syrový industriální interiér

Beton je v poslední době velmi v módě. Vyrábějí se z něj umyvadla, vany, podlahy, obklady na stěny a dokonce i dekorace a gramofony. Majitel tohoto bytu se však rozhodl, že nebude vyhazovat peníze za něco, co už doma má, protože bydlí v paneláku. A právě jeho stěny jsou přece celé z betonu. Stačilo je jen obnažit. Takže zatímco ostatní tyto zdi štukují, obkládají dřevem či maskují jejich nerovnosti sádrokartonem, architekti David Neuhäusl a Matěj Hunal ze studia NEUHÄUSL HUNAL se při rekonstrukci panelového bytu v Praze vydali opačnou cestou.

Majitel odmítal kompromisy

Místnosti v paneláku většinou působí dost stísněným dojmem. To se týkalo i tohoto pražského bytu. Jeho charakteristickými rysy byly nekvalitní dispozice a laciné materiály. „Bonusem“ byl pro architekty klient, který si sice přál kompletní rekonstrukci, avšak odmítal přistoupit na jakékoli kompromisy.

Nakonec tedy zvítězily jednotný koncept a přiznaná struktura materiálů. Ve finálním projektu je maximálně využitý celý prostor a zároveň kladen důraz na jeho jednoduchost.

V paneláku přiznali úplně vše a stěny odkryli až na beton. Stvořili syrový industriální interiér
i (Zdroj: Traga)
V paneláku přiznali úplně vše a stěny odkryli až na beton. Stvořili syrový industriální interiér

Vznikla velmi originální a zároveň praktická dispozice

Architekti se rozhodli slabé stránky projektu proměnit v silné. Vsadili na pravdivost a kontrast materiálů. A hlavní důraz přitom kladli na funkčnost bydlení.

Stísněný prostor panelákového bytu otevřeli tím, že eliminovali předsíň a všechny místnosti propojili pomocí velkoryse pojaté vstupní haly, což vede k lepší prostupnosti a orientaci. V místnostech s okny, tedy s přirozeným světlem, jsou především pracovna a ložnice. Úložné prostory jsou netypicky umístěné v hale. Kuchyň s obývacím pokojem je propojená a tvoří prostorný celek. Zvětšení koupelny a toalety poskytuje majiteli vyšší hygienický komfort.

Nedílnou součástí konceptu byl nábytek na míru. Smyslem toho bylo účelně využít celé stěny od podlahy po strop anebo jejich část smysluplně uvolnit. Dokonale pravidelný nábytek přispívá ke sjednocení obytného prostoru. Ložnici dominuje bílá barva a díky použití bavlněných textilií působí útulnějším dojmem. Oba tyto principy se prolínají také ve vstupní hale.

Stropní svítidla, spuštěné žárovky a levitující stínidlo

V celém bytě včetně lodžie jsou stropní svítidla. Tento systém ozvláštňují spuštěné žárovky, které vymezují místo pro jídelní stůl. Aby bylo v koupelně více světla, je pod stropem umístěný pruh luxfer.

V hale je instalováno nepřímé osvětlení, které reaguje na pohyb. Velmi originální dekorací je stínidlo v podobě levitující vinylové desky.

Instalace jsou na surových panelech

Charakter loftového bytu dodávají tomuto interiéru přiznané technické rozvody, surový povrch panelů a absence vnitřních okenních parapetů. Také jednotlivé kusy nábytku mají své specifikum. Hrany jsou seříznuté směrem k oknům kvůli prosvětlení, uvolnění prostoru a otevření skrytých polic.

Estetický dojem podporuje kombinace neutrálně šedých a bílých stěn a podlahy v kombinaci s bílými textiliemi a matným černým povrchem nábytku.

Publikováno: 21. 8. 2017, Autor: autor: Ivana Kukalová