reklama

Půdu proměnili v lodní kajutu

REALIZACE Podkrovní místnosti jsou plné romantiky, ale mají také své nevýhody. Způsobují je sešikmené stropy, díky nimž se sem nevejde například standardní nábytek. Jak ale vidíte například na této realizaci, šikovný architekt si s tím ale hravě poradí.

Existuje spousta rodin, které musejí spolu s dospíváním svých dětí řešit také otázku většího bydlení. Nejinak tomu bylo u majitelů poloviny rodinného domu v pražském Suchdole. Nakonec našli velmi elegantní řešení – zrekonstruovali podkroví.

Kapitáne, kam s tou lodí?

Dvoupodlažní dům s podkrovím využívají k bydlení dvě rodiny. Budova stojí na severním svahu s působivým výhledem. S dorůstajícími dětmi pochopitelně rostly i prostorové nároky na bydlení, které vyvolaly potřebu využít prostor půdy nad podkrovím.

Majitelé se rozhodli, že raději využijí k rekonstrukci služeb architektů a po zralé úvaze se rozhodli pro Michala Schwarze a Jana Formana. Požadavkem investorů bylo vybudování dvou ložnic a pracovny (ateliéru, pokoje pro hosty) se dvěma samostatnými koupelnami a čajovou kuchyňkou. Inspirace poetikou lodních kajut či cirkusových maringotek sice nebyla prvoplánová, ale nakonec vyplynula z kombinace minimálních rozměrů jednotlivých prostor a životního zaměření investorů.

Problematická místa pod sešikmenou střechou vyřešil nábytek na míru

Základním prvkem takového řešení pak je vestavěný nábytek, který se stal integrální součástí stavby a usnadnil využití problematických koutů šikmých střech. Dispozice byla do značné míry dána konstrukcí krovu, a především jeho minimální světlou výškou. Konstrukce střechy nad obytnou částí zůstala převážně původní, ale byly sem vloženy nové ocelové vaznice.

Část krokví na severní straně byla vyřezána a vznikly zde nové vikýře. Krov střechy nad schodišťovým křídlem byl pro zcela nedostatečnou podchozí výšku stržen a na jeho místě vznikla kubická nástavba, která umožnila umístění obou koupelen, šatny a protažení schodiště. Nástavba má dřevěnou fošnovou konstrukci opláštěnou deskami OSB a titanzinkem.

Půdu proměnili v lodní kajutu
i (Zdroj: Vavřinec Menšl)
Půdu proměnili v lodní kajutu

Stěny i podlaha jsou ze smrkových palubek

Interiér je celý vytvořen z úzkých smrkových palubek šroubovaných mosaznými vruty na dřevěná tvarovaná žebra. Tvarováním žeber tak vznikla ve všech třech obytných místnostech plocha postele i skříně.

Místa přechodu mezi jednotlivými plochami jsou řešená pomocí barevných lakovaných desek. Podlahy na chodbě a v pokojích jsou ze smrkových palubek standardní šířky a jsou zakonzervované olejovým nátěrem. Omítnuté zdi a podlahy jsou pouze ve dvou koupelnách. Celý jejich povrch je pokrytý v poslední době velmi oblíbenou cementovou stěrkou.

Půdu proměnili v lodní kajutu
i (Zdroj: Vavřinec Menšl)
Půdu proměnili v lodní kajutu

Text: Ivana Kukalová

Publikováno: 22. 9. 2017, Autor: autor: Ivana Kukalová