reklama

Industriální styl nemusí být neútulný

Na první pohled se může zdát, že industriální styl je určitou revoltou zažitých pravidel v interiérovém designu. A to nejen proto, že se inspiruje nehostinnými průmyslovými prostory, jako jsou sklady a továrny, ale také proto, že se pyšní stavebními prvky, které se jinak všichni pokoušejí všemožnými způsoby zakrýt. Je však zajímavé, že se přesto stává velmi populárním trendem, který najdete nejen v komerčních budovách, ale stále častěji se objevuje především v podkrovních bytech a moderních domech.

Kouzlo spočívá v nedokončenosti

Na spoustu lidí může interiér zařízený v industriálním stylu působit jaksi nedokončeně, nedodělaně. Ale v tom právě spočívá hlavní myšlenka a možná také jeho kouzlo. Vždyť v původních průmyslových prostorech se nikdo nezabýval tím, zda je omítnutá zeď nebo jestli není vidět kus elektrického kabelu či vodovodní trubky. Naopak, celé rozvody byly ponechány viditelné, což mělo zároveň i praktickou výhodu. Když došlo při výrobě k havárii, šla snadno odstranit a nikde se nemuselo sekat do zdi atd.

Interiéroví návrháři však hledají inspiraci všude kolem sebe, a tak nenechali bez povšimnutí ani syrovou atmosféru továrních hal a postupně ji přenesli i do našich domovů. Velký vliv na to bezesporu měl i zvyšující se počet opuštěných průmyslových prostor, kde bylo ukončena vlivem postupující automatizace výroba. Právě tyto objekty totiž čím dál častěji procházejí rekonstrukcí a využívají se k bydlení. Vznikají tak loftové byty, které si zachovávají punc původní autenticity. A někdy návrháři dokonce neváhají a některé industriální prvky do interiéru schválně přidají.

Industriální styl nemusí být neútulný
i (Zdroj: Skinflint)
Industriální styl nemusí být neútulný

Fascinace kovovými a dřevěnými povrchy

Industriální styl tvoří užitkové předměty vyrobené ze dřeva a kovu, a to převážně v neutrálních tónech. Výsledkem je vzhled nábytku původně určeného do skladů a laboratoří, který však může být samozřejmě kombinován s řadou dalších povrchů od hrubých neopracovaných až po leštěné.

Tento nábytek pak stále častěji proniká i do interiérů zařízených v naprosto odlišných stylech a stává se tam zajímavým solitérem. Mnoho nadšených návrhářů totiž upřednostňuje tyto kousky také díky jejich skvělým designovým vlastnostem, jako jsou povrchy z nerezové oceli, kovová svítidla a vintage nábytek.

Industriální styl nemusí být neútulný
i (Zdroj: Nedgis)
Industriální styl nemusí být neútulný

Odkryté trubky a rozvody

Jednou z typických charakteristik v industriálních interiérech (kromě typických tabulkových oken) je přiznaná přítomnost stavebních prvků, jako jsou elektrické a vodovodní rozvody. Dokážete si představit, jak právě tato strategie může být při rekonstrukci objektů osvobozující?

Přeměna bývalých průmyslových prostor na obytné může být skvělá výzva, ale ponecháním alespoň několika exponovaných surových prvků mohou i nadále připomínat svým obyvatelům původní účel budovy.

Navíc se dá ve všem najít nějaké pozitivum či zajímavost. A proto právě tmavé ocelové potrubí se využívá jako skvělý kontrastní prvek k světlé barvě otlučeného zdiva nebo bílé výmalbě. A ti, kteří propadli industriálnímu stylu, mohou dokonce začlenit tento koncept odkrytých trubek třeba právě do nábytku.

Industriální styl nemusí být neútulný
i (Zdroj: Nedgis)
Industriální styl nemusí být neútulný

Vintage nábytek a doplňky

V industriálních interiérech se tedy objevuje především nábytek vyrobený ze dřeva nebo kovu. Často se ale také můžete setkat s kombinací kovu a dřeva na stejném kusu nebo třeba můžete vidět dřevěný stůl spárovaný s kovovými židlemi. Nadšenci industriálního designu často umocňují „kovový“ pocit také pomocí barev, například šedé. To se uplatní také v industriální koupelně, jejíž ocelový vzhled podtrhují zvětralé šedé stěny.

K ozvláštnění industriálního interiéru se ale překvapivě používá také kožený nebo starožitný nábytek či svítidla. Prostě dá se říci, že zdánlivě strohý industriální styl může mít mnoho podob. Od přiznaných trubek vedených po zdech a stropě přes oprýskané omítky až po dřevěné a kovové vybavení a zajímavé starožitné akcenty.

Publikováno: 26. 4. 2018, Autor: autor: Ivana Kukalová