V Čechách se s tímto pojmem zatím asi moc často nesetkáte, ale pro designéry v ostatních vyspělých zemích se toto spojení stává jedním z hlavních témat. Asi správně tušíte, že se jedná o vybavování interiérů takovými věcmi, které jsou šetrné k naší planetě, a tudíž i ke všemu živému. Do této kategorie tedy v žádném případě nepatří nábytek vyrobený z pravé kůže, předložky z pravých kožešin, ale třeba i ovčí vlna, husí či kachní peří, ba dokonce ani hedvábí.
V čem je problém?
Obecně se jedná se o téma s daleko větším přesahem, než to na první pohled vypadá. Nejde jen o rozšířenou veganskou filozofii, která odmítá využívat zvířata k lidskému užitku. Je třeba myslet i na to, v jakých podmínkách tato zvířata žijí.
A přestože si možná řeknete, že při vybavování interiérů se tedy stačí vyhýbat sedacímu nábytku z pravé kůže, příp. nějakým kožešinovým výrobkům, které jsou tolik oblíbené nejen ve skandinávských zemích, není to tak docela pravda. Bohužel existují velkochovy, kde žijí zvířata na malém prostoru ve špatných, nevyhovujících podmínkách. Navíc jsou velmi častým jevem jejich dlouhé stresující transporty na porážku.
Nehumánní jsou také způsoby získávání peří na výrobu lůžkovin z živých hus a kachen nebo hedvábí, kdy v rámci „velkovýroby“ dochází ke spařování kokonu bource morušového horkou vodou, aniž by došlo k vylíhnutí. A na to všechno by měli stále více myslet nejen designéři, výrobci interiérového vybavení, ale i každý z nás.
Existuje náhradní řešení?
Naštěstí jsou vyvíjeny ekologické materiály, které jsou schopny tyto produkty plně nahradit. Navíc jsou velmi pěkné na pohled i příjemné na dotyk, takže vlastně nakonec doma ani nic nepoznáte.
Patří mezi ně například duté vlákno kapok, což je náhrada peří. Pochází z u nás málo známého stromu, který se nazývá vlnovec pětimužný. Jeho velkou výhodou je, že v tropech roste ve velkém množství a z něj získaný materiál je zcela přírodní.
Odpadem už nemusí být ani ananasové listy. Získává se z nich totiž materiál nazvaný Pinatex, který určitě časem nahradí používání zvířecích kůží.
Poměrně rozšířené je tzv. banánové hedvábí, jehož vlastnosti se od toho skutečného liší opravdu minimálně. Známé jsou také různé výrobky z konopí, jako jsou provazy, potahy na sedací soupravy a jiné dekorace. Jsou zároveň levné, obnovitelné, zcela přírodní, odolné proti UV záření, takže pokud jsou barvené, tak nevyblednou.
Běžně dostupné jsou také bambusové ručníky a další látky tohoto původu, které se vzhledem ke své příjemné struktuře skvěle uplatní jako dekorace v každém interiéru. Možná jste už slyšeli o lyocellu, což je viskóza ze dřeva a recyklovaných textilií, která je biologicky rozložitelná.
Mezi méně známé novinky patří například kůže vyráběná z hub a umělá kůže nesoucí název Modermaedow, která disponuje naprosto shodnými vlastnostmi jako kůže přírodní.
Jak to můžete ovlivnit?
Možná si řeknete, že nejste interiérový designér a že se vás tohle všechno vlastně netýká. Vždyť kůže se v příbytcích používají od pradávna, tak proč byste to měli teď najednou řešit. Problém však je v původu těchto předmětů. Dříve lidé zpracovávali materiál ze zvířat, která sami chovali, což se od současné masové komerční výroby výrazně liší.
A zabránit dalšímu ničení naší planety může každý z nás. Je samozřejmé, že to nebude ze dne na den, nýbrž se spíš jedná o boj několika generací. Nicméně čím více zákazníků bude poptávat výrobky, které nejsou živočišného původu, tím více výrobců bude nuceno se tímto problémem zabývat a postupně se určitě zmírní masivně rozšířený krutý přístup ke zvířatům.
A jak poznáte výrobky šetrné k životnímu prostředí? Už teď někteří výrobci disponují různými certifikáty, které uvádějí na obalech a visačkách. Na nich najdete minimálně informace o tom, že výrobce se zaručuje, že zvířata během chovu netrpěla, žila svůj přirozený život a nebyla vystavená stresu.
Publikováno: 10. 2. 2020, Autor: autor: Ivana Kukalová