reklama

Skandinávský neznamená unylý

Když zaslechnu, že se někdo zařídil ve skandinávském stylu, vždycky to chci vidět, a dost často cítím lehké zklamání. Obvykle z toho vyjde byt, kde je přírodní dřevo a k tomu bílá barva. Skandinávci ale vesměs mají rádi barvy i vzory.

Každý má právo zařídit se, jak chce. Může zvolit byt ve stylu koloniálním stejně jako styl Provence, minimalismus stejně jako starožitný nábytek, ale stejně se nikdy nezbavím dojmu, že to „cizí“ je většinou zoufale nedotažené, a často navíc vůbec nekoresponduje s objektem, do kterého jsme náš ostrov z dalekého světa umístili.

Bez zbytečných řečí „co by kdyby“ se teď podívejme na produkci, která vznikla na sever (eventuálně severozápad) od nás. V galerii na vás čekají výrobky ze Švédska i Dánska, Finska, ale i Belgie a Holandska, kde se tomuto stylu mnohý designér velmi blíží.

Dřevo ano, ale…

Čeho je moc, toho je příliš. I láska k přírodnímu dřevu by měla mít své meze. Lze ho oživit barevným lakem (skočte si do IKEA a mrkněte, kolik je tam lakovaných barevných kousků), lze ho i mořit (první byt, který jsem ve Skandinávii viděla, měl tmavý nábytek, bílé i barevné doplňky a dominantní červený tkaný koberec).

Skandinávský neznamená unylý
i (Zdroj: Corkinho)
Skandinávský neznamená unylý

Zpestření nesmí chybět

Na textil si Skandinávci docela potrpí. Ne, není řeč o záclonách přes záclony a k tomu závěsy, to jsme někde úplně jinde. Ale textilní rolety s živým vzorem, proužkem nebo jemně probarvené, to už ano, stejně jako pásy designové textilie, která dotáhnou interiér. Také polštáře nechybí a už zmíněné tkané koberce a koberečky na dřevěné podlaze.

Ten pocit čistoty, lehkosti, svěžího průzračného vzduchu nedělá „oloupané dřevo stromu“ a bílá barva, ale právě harmonie jemných barevných tónů.

Velmi často se používá v interiéru světlá modrá. Sklo a porcelán mohou být různě barevné, sjednotí je bílý nebo neutrální základ. Když si pozorně prohlédnete obrázek polštářů, vidíte základ, z něhož se dá krásně vyjít. Vystačí si sám i snese přimíchání nějaké výrazné barvy. Nikdy ne křiklavé!

Skandinávský neznamená unylý
i (Zdroj: Kvänum)
Skandinávský neznamená unylý

Trochu jiný veletrh

Je ale pravda, že celkové vyznění působí jinak. Je jemnější, velmi uměřené, neprodlévá u ozdob. Úplně jiný pocit získáte z nábytkového veletrhu v Německu, v Itálii a ve Skandinávii. Právě ze skandinávského veletrhu jsou některé obrázky v galerii. Vidíte, že ze dvou letošních barev roku rozhodně raději zvolí jemnou narůžovělou než fialovou, stejně jako je ve skandinávském interiéru zabydlena spíš jemná modř jarní oblohy než tvrdá hrncově modrá.

Je to asi tak, jako byste vzali do ruky pastelky a trochu jimi probarvili dřevo, stůl, nádobí. Pak už jen přidáte pár geometrických vzorů, krásné sklo, nějaký ten nápadnější hrnek (ale v měřítku té naší Evropy pořád velmi decentní) a máte to. Docela jednoduché, ne?

Skandinávský neznamená unylý
i (Zdroj: Iittala)
Skandinávský neznamená unylý

Publikováno: 26. 2. 2020, Autor: autor: Vladimíra Storchová