Letní měsíce zahalují zahradu do pestrobarevného hávu kvetoucích rostlin. Právě teď se zahrada odvděčí za všechnu péči, kterou jsme ji z jara věnovali. A co po nás bude chtít právě teď v červenci?
Trvalkové záhony
Dobře zakořeněné trvalky musíme neustále zbavovat plevele.Druhým či třetím rokem tento úkol zpravidla odpadne, protože květiny se natolik rozrostou, že vytvoří bohatý porost a plevel nedostane šanci. Abychom se z krásné záplavy radovali dlouho, včas odstraňujeme ostrými nůžkami odkvetlé soukvětí. Vyšší rostliny vyvazujeme k vhodným oporám, aby se nevyvrátily. Občas můžeme záhon přihnojit plným hnojivem, ale nutné to není. Mezi trvalky, které pokvetou přes léto, patří např. řebříček tužebníkový, kontryhel měkký, orlíček zahradní, zvonek perský bílý, krásnoočko přeslenité, stračka zahradní, třapatka purpurová a další.
Okrasné zahrady – velká inspirativní fotogalerie
Letničky a dvouletky
Na začátku měsíce ještě můžeme vysazovat sazenice letniček. Vybereme si oblačný den, kdy nesvítí slunce a sadbu udržujeme vlhkou. Odkvetlé květy též pravidelně odstraňujeme. Není to pouze z estetického hlediska, ale podpoříme násadu dalších poupat a prodloužíme dobu kvetení do pozdního podzimu. V odlehlém koutě si připravíme záhon, kam vysejeme semínka dvouletek, které pokvetou v následujícím roce. Z letniček nejčastěji pěstujeme astry, nenáročné afrikány a měsíčky, na mráz citlivé ostálky, floxy, limonky a slaměnky na suché vazby, gazánie, hledíky a mnoho dalších. Z dvouletek se dobře pěstují macešky i hvozdíky, většinou vysemení samy.
Cibuloviny
Doba krásných květů tulipánů, hyacintů a narcisů skončila, listy jim postupně žloutnou a uvadají, veškerou sílu odevzdaly do zásobních orgánů. Je na čase cibule opatrně vyrýt a nechat proschnout na vzdušném místě. Po několika dnech je očistíme od suchých slupek, kořínků a hlíny a podle druhů uschováme do papírového sáčku, který označíme. Uložíme na větrané a suché místo až do nové výsadby. Vybírání cibulí preferujeme hlavně u tulipánů a hyacintů, zatímco narcisům více vyhovuje ponechat je v půdě více let nebo přesadit z půdy do půdy.
Nepřehlédněte! Fotogalerie skalek a zahrad
Trávník
Nezbytnou ozdobou každé zahrádky je udržovaný trávník. V tomto období tráva zpomaluje růst a proto stačí sekat jednou za dva týdny. Při suchém a teplém počasí bude vděčný za občasnou vydatnou zálivku. Zejména nedávno založený trávník ji vyžaduje, protože kořínky ještě nejsou pevně uchycené v zemi. Na údržbu je možná jednodušší typ louka, který se kosí klasicky v červnu (sena) a na podzim(otava). Zároveň evokuje pocit horské kvetoucí louky s kopretinami, chrpami, vlčími máky či hvozdíky.
Publikováno: 4. 7. 2006, Autor: