Chcete začít s pěstováním květin? A mělo by to být něco zajímavého a zároveň nenáročného? Zkuste Afrikána, květinu i pro začátečníky, který spolehlivě a bohatě kvete celé léto i při minimální péči. Správně se však jmenuje aksamitník a jejich odrůd je nepřeberné množství.
Aksamitník rozkladitý – Tagetes patula
Aksamitník drobnokvětý – Tagetes tenuifolia (T.signata)Aksamitník vzpřímený dorůstá až jednoho metru, na málo rozvětvené lodyze vytváří velké květní úbory. Pěstuje se ve dvou základních typech. Chryzantémokvěté mají květní úbory složené z trubičkovitých kvítků. U nás se pěstuje hlavně oranžově žlutá Goldschmied nebo Zlatá koruna se zlatožlutými květy. Karafiátokvěté zdobí široce jazykovitě zvlněné kvítky v hustých, plných úborech. U nás se setkáme např. s oranžovým Clintonem a žlutým Měsícem.
Je to vlastně vzpřímená letnička, kterou je možné uplatnit zejména na výsadbu do pozadí záhonů a kupodivu i přes výraznou vůni je vhodná k řezu. Ve váze vydrží 10 a více dní.
Jsou kompaktní, vyrostou maximálně do 30 cm a postrádají i výraznou a někomu nepříjemnou vůni. Kvete nepřetržitě od července do zámrazu. Vyžaduje pravidelně odstraňování tvořících se semeníků. Můžeme volit mezi plnokvětými a jednoduše kvetoucími odrůdami. Barevnost se i zde pohybuje od žluté přes oranžovou až k hnědočerveným tónům.
V posledních letech se výrazně rozšiřuje aksamitník drobnokvětý. Ten vytváří větvené, bochníkovité keříky bohatě kvetoucí drobnými kvítky v plné šíři „ afrikánových“ barev.
Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie
Chceme – li si vypěstovat nové rostliny z vlastních semen, vyhlédneme si pěkně probarvený květ a ten necháme dozrát. Když se semena zbarví do černa, semeník odřízneme a uschováme v chladném a suchém místě.
V dubnu vyséváme do provlhčené půdy v pařeništi, v květnu množíme přímým výsevem na okrasný záhon. Semena pouze zatlačíme do vlhké půdy. Mají vysokou klíčivost a velmi brzy vzejdou. Při hustém výsevu vyjednotíme do sponu 25x25cm. Hodí se výborně i jako lemy záhonů, bujně porostou také v truhlících.
Jak již bylo řečeno, jedná se o velice skromné a nenáročné květiny. Letošní léto jim velice vyhovuje, ale v horkých dnech musíme pravidelně zalévat, zejména ty, jež rostou na slunných místech v truhlíkách. Pokud je občas pohnojíme plným hnojivem v zálivkové vodě, už jim ke spokojenosti nebude chybět vůbec nic. Neprospívají jim však přemokřené zeminy.
„Smradlavá“ květinka pro zdravou zahrádku
Někomu může vadit jejich pronikavá, trochu nepříjemná vůně Na druhou stranu zase nevoní ani savým škůdcům, kteří se aksamitníku vyhýbají velkým obloukem.Této schopnosti výhodně využijeme při ekologickém způsobu pěstování. Téměř zázračně prý působí proti mšicím nebo kořenovým háďatkům. Sirné deriváty dokáží skutečně hubit některé mikroorganismy. „ Smradlavé“ kytičky někteří zahrádkáři často vysazují ve skleníku s paprikami a za jejich účinnost dají i ruku do ohně. Pravda je, že silné nálety mšic nezastaví, ale určitě zredukují.
Publikováno: 25. 7. 2006, Autor: