reklama

Září v zahradě

Září bývá pro zahrádkáře posledním aktivním měsícem. Ne že by si pak mohl ustlat na růžích, ale je to poslední měsíc růstu a květů. Práce ovšem i tento měsíc bude dost a dost.

Stále můžeme vysazovat

V tomto měsíci je vhodná doba k výsadbě jehličnanů a stále zelených keřů. I když nyní většinou více prší a teploty nešplhají tak vysoko, nezapomeneme na jejich pravidelnou zálivku. Je důležité, aby se před zimou zásobily vodou, protože výpar pokračuje a mohly by přeschnout. Stejnou pozornost věnujeme vřesům, trsům listopadek i rostlinám v nádobách.

V září je poslední chvíle k vysazování dvouletek a trvalek, případně na dělení přerostlých trsů( s výjimkou nyní kvetoucích). Zakládáme nové trávníky buď výsevem nebo drnováním. Tyto práce též ukončíme před koncem měsíce, jinak trávník spolehlivě nezakoření a v zimě by mohl vyhnít. Dále ještě osazujeme skalky novými rostlinami.

Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie

Září v zahradě
Září v zahradě (Zdroj: )
Září v zahradě
Září v zahradě (Zdroj: )
Září v zahradě
Září v zahradě (Zdroj: )
Září v zahradě
Září v zahradě (Zdroj: )
Září v zahradě
Září v zahradě (Zdroj: )
Září v zahradě
Září v zahradě (Zdroj: )

Pozornost věnujeme cibulovinám. Prohlédneme uskladněné cibulky tulipánů, odstraníme poškozené a vysazujeme je na vhodné místo do dvojnásobné hloubky, než je výška cibule. Proti myším zoubkům je můžeme chránit speciálními košíčky, do kterých je ukládáme. U hyacintů nesmíme poškodit věneček kořenů ve spodní části.

Pozor na přízemní mrazíky!

Truhlíky jsou často ještě v plném květu, tak je chráníme proti přízemním mrazíkům lehkou agrotextílií. Z balkónovek můžeme zároveň stále odebírat vyzrálé řízky. Na jejich přezimování vystačíme s malým prostorem. Chráníme i citlivé rostliny na záhonech – rozmarýn, fuchsie, muškáty apod. přesadíme do květináčů a připravujeme k zazimování. Prohlédneme letněné květiny, podle potřeby je přesadíme ( doporučuje se pro možnost přítomnosti škůdců – žížaly, slimáci apod), očistíme a do poloviny měsíce přeneseme dovnitř.

Nezapomeneme ani na gladioly!

S vybíráním hlíz mečíků zbytečně neotálíme, nemusíme ani čekat, až stvoly s listy zežloutnou. Mečíky totiž často trpí skvrnitostí listů a při včasném vyjmutí ze země se hlízy nenakazí. Odřízneme nadzemní část asi 10cm nad hlízou a necháme je na suchém a stinném místě asi týden zasychat. Poté hlízy očistíme, zbavíme vrchních slupek. Odděleně si uschováme i drobné dceřiné hlízky.

Jindřiška Kodičková
foto autor

Publikováno: 5. 9. 2006, Autor: