Po letošním teplém a suchém září, slunečném říjnu se listopad ohlásil náhlou změnou počasí. Kdo se nechal ukolébat předchozími krásnými dny, možná už našel citlivé rostliny poničené prvními mrazíky.
Do květináčů si vysejeme pažitku, řeřichu nebo naťovou petržel. V zimě oceníme svěže zelenou nať, která nám dodá mnoho cenných vitamínů a minerálů. V bezmrazém počasí můžeme rostliny vyrýt ze záhonů a založit do květináčů.
Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie
Stále vyhrabáváme spadané listí z trávníků a záhonů, protože by mohlo způsobit rozvoj houbových chorob. Čisté záhony zryjeme a zapravíme kompost nebo dobře uleželý hnůj. Necháme ve velkých hroudách, neuhrabujeme. Počátkem měsíce dokončíme přesazování opadavých keřů a růží. Dokončíme sadbu tulipánů, lilií a hyacintů. Část cibulí můžeme vysadit do nádob, uložit na chladném místě a později použít pro rychlení.
Výsadby dvouletek a choulostivé rostliny, např. hortenzie, zakryjeme chvojím. Naposledy posečeme trávník, ale necháme ho vyšší. Pohnojíme ho vyzrálým kompostem. Stále kvetou chryzantémy. Jejich krásu prodloužíme, když je přihrneme zemí a na noc zakryjeme agrotextílií, ochráníme je tak před slabšími mrazy. Jistější je uložit je do skleníku nebo jiné bezmrazé místnosti. Růže též budou vděčné za nakopčení a mírné zakrácení větví. Stromkové růže opatrně ohneme korunkou až k zemi, zajistíme proti návratu a nasteleme. Pokud jsou stromky velmi dřevnaté a nejdou ohnout, obalíme korunku a kmínek prodyšným materiálem.
Nenecháváme rostliny v kontejnerech nebo květináčích volně venku. Zapustíme je do půdy a zahrneme. Pokud je nádoba příliš veliká, vytvoříme kryt vyplněný polystyrénem, pilinami nebo slámou. Takto „ oblečené“ zimu přečkají bez úhony. Stále zaléváme jehličnany a stálezelené keře.
V listopadu se zahrada už definitivně ukládá k spánku. Pokud se nám podaří rostliny kvalitně zazimovat, probudí se na jaře zdravé a v plné kráse. Během zimy zahradu pravidelně kontrolujeme.
Jindřiška Kodičková
Foto autor
Publikováno: 7. 11. 2006, Autor: