Minule jsem naznačili, že zahradní krb (a věci související) tvoří téměř nezbytnou součást bydlení v rodinném domku. Než se však pustíte do stavebních prací, je třeba ujasnit si několik základních věcí.
Projektant i stavebník
Svépomocná stavba vyžaduje určité kroky, které je třeba učinit ještě před samotnou instalací zahradního krbu. Patří sem například zhotovení základové desky. Tu je nejlépe odlít z betonu, případně ji „vyložit“ ze silnější venkovní keramické dlažby nebo tzv. chodníkových dlaždic. Konstrukce i rozměr logicky souvisí s tím, jaké materiály hodláme použít na stavbu krbu. Jde-li o přírodní kámen, beton a jiné váhově těžké materiály, pak samozřejmě zhotovíme silnější a odolnější podklad. Použijete-li lehčí a stavebně méně náročné prvky (Ytong, Liiapor apod.), stačí mělký výkop zasypat kačírkem, drobným kamenem nebo jej upravit volně loženými, nespojenými dlaždicemi. Zatímco betonové provedením může vážit až dvě tuny, stavba z pórobetonu představuje asi tak 300 kg.
Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie
Když dáš cihlu k cihle
Montáž stavebnice chce jen maličko šikovnějšího kutila, stavět klasický zděný zahradní krb naproti tomu vyžaduje značnou řemeslnou zručnost a zkušenost s opracováním a aplikací různých stavebních materiálů. Nutno dodat, že druhá varianta je uspokojivější, nápaditější, radostnější. Ve finále vzniká dílo šité na míru zahradě, představám a nárokům na budoucí provoz. Škála soudobých materiálů je natolik široká, že umožňuje esteticky a funkčně velmi efektní i efektivní kombinace. Vůbec nejčastěji se používají klinkerové pálené, šamotové a klasické cihly, jež lze bez problémů obkládat nebo omítat. Luxusnějším řešením jsou přírodní kameny, z nichž nejvhodnější se jeví pískovec (snadná opracovatelnost, cena i dostupnost), nebo také žula, rula a další. Opomenout nelze rovněž různé druhy umělého kamene a šamotových desek.
Technické provedení
U krbů vyzděných z cihel není ani tak důležitý venkovní design, jako spíše poměrně důležitý vnitřek ohniště. Vyzdívá se většinou přímo ze šamotových cihel (desek), spojených speciální šamotovou maltou. Základy krbu, pracovní stoly, dýmovod i komín se vážou žáruvzdorným betonem. Celý krb včetně komína lze obložit lícovým zdivem nebo finančně nákladnějším lámaným kamenem. Komín krbu je ovšem vždycky třeba osadit proti zatékání plechovou či jinou stříškou, umístěnou asi tak 20–30 cm nad komín. V bočních zdech krbového otvoru zazděte trubky pro vidlici na rožnění, nebo profily na snadné uložení roštu. Na dno ohniště, do výšky 5–10 cm, instalujte rošt ze svařených ocelových prut (hodí nařezaná a následně svařená armovací ocel), aby měl oheň přísun vzduchu a tím i dobrý tah.
Krby – inspirativní fotogalerie
Všelijaká příslušenství
Zručnější a dovednější kutilové se mohou pustit například do výroby plechového popelníku. Zařízení přispívá k výraznému snížení zápachu, který vzniká ze zbytků paliva v kombinaci s mastnotou a spálenými kousky potravin. Než se pustíte do svařování ocelových prutů, dobře zvažte velikost ok (mezer). Nemělo by tudy propadávat dřevěné uhlí, speciální grilovací brikety ani žhavé uhlíky vzniklé hořením palivového dříví. Rozhodně nezapomeňte na nejrůznější „zlepšováky“, jako jsou přípravné, odkládací a servírovací plochy, ale třeba i chladicí boxy na pivo, schránka na palivo, věšáčky na grilovaní nářadí, a jiné. Vždyť zahradní grilování, nebo jen prosté posezení u „ohně“ není práce, ale především zábava. Dnes už ji většina majitelů rodinných domků považuje skoro za kolorit a setkání s přáteli za společenskou událost.
Pavel Hluchý
Foto archiv autora
Publikováno: 6. 3. 2008, Autor: