reklama

Zapomeňte na sestříhané ploty! Na zahradě frčí minimalismus, východní inspirace a příroda!

Okrasná zahrada pro většinu z nás znamená zelenou oázu, do které se rádi ukryjeme před každodenním shonem mezi pestré květy trvalek a bujnou zeleň dřevin. Hitem současné doby je ekologie, bylinkové výsadby a moderní design.

i (Zdroj: archiv redakce)
Zapomeňte na sestříhané ploty! Na zahradě frčí minimalismus, východní inspirace a příroda!

Zahradní architektura je dynamický obor, který je ovlivněn současnou dobou, ekonomickou situací obyvatel, ale také jistými trendy, které se šíří pomocí sdělovacích prostředků a jen málokoho nezasáhnou.

V dnešní době je poměrně běžné, že okrasná zahrada neplní pouze estetickou funkci, jak tomu bylo třeba před dvaceti lety, ale objevíte v ní i užitkovou zahrádku reprezentovanou ovocnými stromy a zeleninovými záhonky.

Mnoho majitelů okrasných zahrad propadlo kouzlu vyvýšených zeleninových záhonů, na kterých pěstují každý rok své oblíbené druhy zeleniny a rozhodně na jejich pozemku nesmí chybět ani bylinkoviště s druhy vhodnými pro přípravu pokrmů nebo léčivých bylinkových čajů. Z okrasné zahrady se tak postupně stává polyfunkční prostor pro odpočinek, zábavu, hry s dětmi, ale také aktivní vyžití v podobě pěstování vlastních potravin.

Proč se do okrasné zahrady vkrádá užitková funkce? Většina zahrádkářů se k této tradici uchyluje hned z několika důvodů. Nejenže se jedná o příjemný aktivní odpočinek po hektickém dni, ale díky některým aférám v potravinářském průmyslu si rádi vypěstujeme zdravou sklizeň nezatíženou chemickými postřiky a syntetickými hnojivy.

Trendy s dlouhodobým charakterem

V posledních letech doslova šílíme po ekologii, která se projevuje i v okrasných zahradách. Čím dál tím častěji tak ustupujeme od používání škodlivých synteticky vyráběných látek v podobě hnojiv a postřiků a raději volíme přirozenější cestu.

Zahradní architekti na tuto změnu zareagovali nabídkou projektů přírodních zahrad, které mají osobité kouzlo. Jejich výhodou je atraktivní vzhled a poměrně vysoká samostatnost, kterou ocení především značně zaměstnaní lidé, kteří nemají na údržbu zahrady tolik času. Přírodní zahrady si mnoho zahrádkářů spojuje s naprostým chaosem, ale i taková zahrada může mít do detailu promyšlený koncept a majitel se z ní může těšit prakticky po celý rok.

Poměrně praktické řešení pro stále se zvyšující letní teploty představují trvalkové výsadby inspirované severoamerickou prérií, tak zvané prérijní záhony, které dnes objevíte ve venkovských i městských okrasných zahradách. Stejně jako v případě přírodních zahrad, i zde jistě každý ocení minimální potřebu údržby a maximální efekt celoročně atraktivního společenstva okrasných trav, cibulovin a trvalek. Ačkoliv se prérijní záhony zdály být ještě před několika lety krátkodobým hitem, již nějakou dobu patří mezi stálice oboru zahradní tvorby.

Zapomeňte na sestříhané ploty! Na zahradě frčí minimalismus, východní inspirace a příroda!
Zapomeňte na sestříhané ploty! Na zahradě frčí minimalismus, východní inspirace a příroda! (Zdroj: )
Zapomeňte na sestříhané ploty! Na zahradě frčí minimalismus, východní inspirace a příroda!
Zapomeňte na sestříhané ploty! Na zahradě frčí minimalismus, východní inspirace a příroda! (Zdroj: )
Zapomeňte na sestříhané ploty! Na zahradě frčí minimalismus, východní inspirace a příroda!
Zapomeňte na sestříhané ploty! Na zahradě frčí minimalismus, východní inspirace a příroda! (Zdroj: )

Trávník na prvním místě

Žádná okrasná zahrada se neobejde bez zeleného koberce, o který se ale musíme pravidelně starat. Travnaté plochy totiž i v minulosti znamenaly jakousi vizitku zahrady, která byla kdysi dokonce i ukazatelem finanční situace svého majitele.

Vzhledem k náročnosti péče a nutný finančním prostředkům, které je pro perfektní vzhled investovat, mnozí od tohoto dlouhodobého trendu upouštějí a stále častěji alespoň z části přeměňují intenzivní trávník na květnatý typ nebo dokonce květnatou louku. Toto druhově pestré a ekologicky stabilní společenstvo perfektně doplní venkovskou, ale i městskou okrasnou zahradu.

Asijské zahrady a vodní prvky

Stále více Čechů propadá kouzlu japonských a čínských zahrad. Poměrně často bývá v tomto duchu vytvořena pouze určitá část okrasné zahrady.

Styl se ale také může promítnout pouze do podoby vodního prvku. Voda je dalším oblíbeným trendem, ať se jedná o koupací biotop nahrazující klasický bazén s chemicky upravenou vodou nebo okrasná jezírka určená pro chov okrasných ryb nebo pěstování vodních rostlin.

Vodní prvky ale rozhodně nereprezentují pouze tyto dva základní prvky, v malých zahradách je místo třeba pro ptačí pítka nebo vývěrové kameny. V moderních zahradách hrají hlavní roli pravidelné designově čisté vodní prvky, které pracují s klidnou i tekoucí vodou.

Formální zahrady v kurzu příliš nejsou

Pokud se vydáte na návštěvu Anglie nebo Holandska, jistě vás zaujme četnost formálních, tedy pravidelných zahrad. Ty v našich podmínkách ale moc přívrženců nemají, raději dáváme přednost nepravidelné koncepci s organickými tvary, které evokují přírodní charakter uspořádání vegetačních prvků.

Pravidelným konceptem se mohou pochlubit především tematicky zaměřené bylinkové zahrady, jejichž zakladatelé se znovu vzhlíží v klášterních lékárenských zahrádkách.

Jednoduchý minimalismus

Soudobým trendem se také stávají minimalistické zahrady s jednoduchým a čistým koncepčním zpracováním. Okrasné zahrady u minimalistických rodinných domů se tak mohou pochlubit jednoduchou travnatou plochou, která bývá doplněna pouze odpočinkovou plochou v podobě terasy, několika kusů nábytku a pouze několika solitérními stromy.

Záměrem těchto zahrad je organické propojení exteriéru s interiérem domu, zahrada tak musí působit co nejjednodušším dojmem a měla by podtrhovat estetické působení architektury domu.

Moderní minimalismus se více promítá do městského prostředí než do venkovské zahrady, přesto existují i některé výjimky.

Text a foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 26. 4. 2016, Autor: